მჟკ-მა ფილიალი გახსნა ალბანეთში. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 30 იანვარს ევროპული ორგანიზაცია „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა“ ტირანაში წარმომადგენლობა გახსნა.
ქვეყანას უკვე აქვს გვერდები „მჟკ ალბანეთში“ Facebook-სა და Viber-ზე. ორგანიზაციამ წარმოადგინა დომენის რეგისტრაციისთვის საბუთები, მალე ამოქმედდება ალბანურ ჟურნალისტთა კავშირის ახალი ვებგვერდი.
კორესპონდენტები გააშუქებენ მართლმადიდებლური თემების ცხოვრებას ტირანასა და სხვა ქალაქებში. ანალიტიკური მასალები, სტატიები, ინტერვიუები ოპერატიულად და ობიექტურად მოგვითხრობს ადგილობრივი მართლმადიდებლური საზოგადოების ყველა მნიშვნელოვან მოვლენაზე.
პირველი საინფორმაციო მასალა იყო ტექსტური სტატია და ონლაინ გადაცემა ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის გარდაცვლილი წინამძღვრის, არქიეპისკოპოსის ანასტასის დაკრძალვიდან.
ალბანეთის ფილიალის გახსნა, გერმანული და ბერძნულის შემდეგ, ჩვენი სტრატეგიის ნაწილია კანონიკური მართლმადიდებლობის მხარდასაჭერად საერთაშორისო მასშტაბით და გავაერთიანოთ სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული მართლმადიდებლები. მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი უნიკალური მედია პროექტია, რომელიც მიზნად ისახავს მართლმადიდებელთა გაერთიანებას მთელს მსოფლიოში და დაიცვას ტრადიციული ქრისტიანული ღირებულებები.
შეგახსენებთ, რომ 2024 წლის 21 ნოემბერს მჟკ-მა დაარეგისტრირა ახალი იურიდიული პირი ევროპაში და ასევე გახსნა ფილიალები საბერძნეთსა და გერმანიაში. შემდეგი არის წარმომადგენლობითი ოფისების გახსნა ევროპის სხვა ქვეყნებში.
სბუ-მ უკანონოდ გამოაცხადა ეჭვი 14 სასულიერო პირზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის.
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, გამოძიებამ დაადგინა, რომ სწორედ ამ არქიერეებმა შეუწყეს ხელი გადაწყვეტილების მიღებას „შეერთების“ შესახებ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოთხი ეპარქიის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემადგენლობაში.