აღდგომის საერთო თარიღმა არ უნდა გამოიწვიოს ახალი დაყოფა, ამბობს ემს-ის ხელმძღვანელი
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს გენერალურმა მდივანმა ჯერი პილეიმ იტალიურ სააგენტოს SIR-თან კომენტარი გააკეთა რომის პაპ ფრანცისკესა და პატრიარქ ბართლომეოს გეგმებზე, ერთობლივად აღენიშნათ აღდგომა 2025 წელს.
„ჩვენი მართლმადიდებელი ძმებისა და დების მიერ გამოთქმული შეშფოთება ძალიან სერიოზულად უნდა იქნას მიღებული, რათა ერთიანობისკენ მიმავალმა გზამ არ გამოიწვიოს ახალი განხეთქილება“, - თქვა მილეიმ. მისი თქმით, „აღდგომის საერთო თარიღის შესახებ მსჯელობა არ არის მხოლოდ ზუსტი თარიღის გამოთვლისა და დადგენის ტექნიკური პრობლემა, არამედ გავლენას ახდენს ბევრ საეკლესიო და თუნდაც სამწყსო განზომილებაში“.
„ჩვენ უნდა უზრუნველვყოთ, რომ ერთიანობისკენ მიმავალ გზას არ მოჰყვეს ახალი განხეთქილება“, - გააფრთხილა მან და ხაზი გაუსვა ამ პროცესში ყველა ეკლესიის ჩართვას და მათი ტრადიციების პატივისცემას. კონსენსუსის გარეშე დაწესებული ნებისმიერი ცვლილება მხოლოდ განხეთქილების გამწვავებას იწვევს, განსაკუთრებით მართლმადიდებლებს შორის, თქვა მან.
,,შეუძლებელია მსოფლიოს აჩვენო, რომ „ყველა ერთიანია“, ერთიანობის ნიშანი აჩვენო მსოფლიოს ნებისმიერი ეკლესიის გამორიცხვით“, - განაცხადა ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს ხელმძღვანელმა და უპასუხა კითხვას, შესაძლებელია თუ არა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მონაწილეობა ამ პროცესში. „პირიქით, ყველა ეკლესია უნდა იყოს ჩართული ამ მნიშვნელოვანი საკითხის განხილვაში და ყველა ეკლესიამ უნდა გადაწყვიტოს, რომ გახდეს შეთანხმების მისაღწევად აუცილებელი პროცესების ნაწილი.
დღევანდელი გაყოფილი სამყაროსთვის აღდგომის მნიშვნელობის კომენტირებისას პილეიმ აღნიშნა, რომ „ჩვენ ვცდილობთ ხელი შევუწყოთ აღდგომის საერთო თარიღის, როგორც ქრისტიანული ერთიანობის ყველაზე მნიშვნელოვანი და თვალსაჩინო ნიშნის ჩამოყალიბებას“.
„ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ ნიკეის 1700 წლისთავი ხელს შეუწყობს იმპულსის შექმნას ყველა ქრისტიანისთვის, რათა აღდგომის ერთად აღნიშვნა მოხდეს მომავალში. მეს-ის ხედვისა და მისიის ფარგლებში ქრისტიანული ერთიანობის უზრუნველსაყოფად, ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას ჩვენს 352 წევრ ეკლესიასთან და ყველა ეკლესიასთან ერთად აღდგომის საერთო თარიღის დასამყარებლად, იმ იმედით, რომ ხილული ქრისტიანული ერთობა შეიძლება იყოს ძლიერი მოწმე დანგრეული და გაყოფილი სამყაროსთვის“, - დაასკვნა მეს-ის ხელმძღვანელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუმინეთის ეკლესია კათოლიკეებთან აღდგომის ერთობლივი აღნიშვნის წინააღმდეგ გამოვიდა.
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს ხელმძღვანელმა სიფრთხილისკენ მოუწოდა აღდგომის ერთიან აღნიშვნასთან დაკავშირებით.