ოდესაში, დაბომბვის შედეგად დაზიანებული უმე-ის საკათედრო ტაძრის ფასადი მთლიანად აღდგენილია
2025 წლის 10 თებერვალს ოდესის ეპარქიამ დაასრულა 2023 წლის ივლისში დაბომბვის შედეგად დაზიანებული ფერისცვალების ტაძრის ფასადის სრული აღდგენა.
ეპარქიის წარმომადგენლის თქმით, საკათედრო ტაძართან „დაშლილი ხარაჩოები და ყველაფერი, რაც გვახსენებდა საშინელ ტრაგედიას, მთლიანად დაშლილია“.
„ახლა ეს გაქრა. ვხედავთ, რომ წმინდა პეტრეს საკურთხევლის ახალი კედელი აღდგენილია, ის გადახურულია და ჩვენი ტაძრის „მშობლიური“ ფერით არის მოხატული. მას აქვს ულამაზესი ნამუშევარი, ყველაფერი რაც იყო ტრაგედიამდე. ეს გვაძლევს შთაგონებას, გავაგრძელოთ მუშაობა საკათედრო ტაძრის რესტავრაციაზე, რადგან შიგნით ჯერ კიდევ ბევრი შრომატევადი სამუშაოა ჩასატარებელი“.
ოდესის ეპარქიის მღვდელმსახურმა აღნიშნა, რომ აღდგენითი სამუშაოები მზრუნველი ადამიანების შემოწირულობებით, ოდესის ეპარქიიდან და მიტროპოლიტ აგაფანგელის პირადი სახსრებით ფინანსდება.
შეგახსენებთ, რომ ფერისცვალების ტაძარი სერიოზულად დაზიანდა 2023 წლის ივლისში სარაკეტო დარტყმის შედეგად. დაბომბვისთანავე დაიწყო სამუშაოები, ნანგრევების გასუფთავება, კედლების გამაგრება და დროებითი სახურავის დამონტაჟება შემდგომი დაზიანების თავიდან ასაცილებლად.
2023 წლის ოქტომბერში უკრაინამ ხელი მოაწერა შეთანხმებას იტალიასთან და იუნესკოსთან ტაძრის რეკონსტრუქციის დასაფინანსებლად, რომლის მიხედვითაც იტალიის მთავრობამ პრიორიტეტული რემონტისთვის 500 000 ევრო გამოყო.