კორფუში მართლმადიდებლთაშორისი საპარლამენტო ასამბლეა დაიწყო
10-11 დეკემბერს კუნძულ კორფუზე (საბერძნეთი) გაიმართება მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის საერთაშორისო სამდივნოს შეხვედრა.
ამის შესახებ Romfei იუწყება.
შეხვედრა ემთხვევა საბერძნეთის რევოლუციის 200 წლის იუბილეს, რამაც საშუალება მისცა საბერძნეთის ნაწილს გათავისუფლებულიყო ოსმალეთის მმართველობისგან. შეხვედრას რუსეთის, საბერძნეთის, სერბეთის, რუმინეთის, ალბანეთის, კვიპროსის, ეგვიპტის, სომხეთის, სირიისა და იორდანიის წარმომადგენლები ესწრებიან.
მოსალოდნელია, რომ საერთაშორისო სამდივნოს მუშაობა 10 და 11 დეკემბერს ორიენტირებული იქნება ინსტიტუტის საქმიანობის ანგარიშზე ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ევროპის მომავალზე დიალოგის პროგრესი და მისი ქრისტიანული პრინციპების დაცვა. ადამიანის უფლებების დაცვა, ახლო აღმოსავლეთის ქრისტიანების დაცვა რელიგიური შეუწყნარებლობისგან, დიალოგის ხელშეწყობა სხვადასხვა რელიგიის წარმომადგენლებს შორის მშვიდობისა და თანამშრომლობის მიზნით, თურქეთის ხელისუფლების მიერ აია სოფიას მეჩეთად გადაქცევის საკითხის განხილვა.
კორფუში მართლმადიდებელი დეპუტატების დელეგაციის ყოფნისას გაიმართება მემორიალური ღონისძიება მემორიალური ლოცვით, საპატიო მოხსენებით და ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის პლატიტერას მონასტერში იოანე კაპოდისტრიას საფლავის გვირგვინებით შემკობით.
და ბოლოს, საერთაშორისო სამდივნოს წევრები, რომლებიც მონაწილეობენ კუნძულის მფარველი წმინდანის საპატივცემულო დღესასწაულზე, დაესწრებიან ეპისკოპოსის საღამოს წმინდა სპირიდონის ტაძარში.
მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეა არის საერთაშორისო საპარლამენტთაშორისო ინსტიტუტი, რომელიც თავდაპირველად შეიქმნა 1994 წელს, როგორც მართლმადიდებლობის ევროპული საპარლამენტთაშორისო ასამბლეა.