ზელენსკიმ იურაში უკრაინის ელჩად დანიშნა ვატიკანში
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებული 2021 წლის 14 დეკემბრის No654/2021 განკარგულებით, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ ანდრია იურაში დანიშნა საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად ვატიკანში.
ამ თანამდებობაზე დანიშვნამდე იურაში ხელმძღვანელობდა მინისტრთა კაბინეტის სამდივნოს ეთნო-ეროვნული პოლიტიკისა და რელიგიების დეპარტამენტს, უფრო ადრე - უკრაინის კულტურის სამინისტროს რელიგიურ და ეროვნულ საკითხთა დეპარტამენტს. იურაში იყო მეუ-ის შექმნის პროექტის ერთ-ერთი მთავარი აქტორი, აქტიურად უჭერს მხარს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეკლესიების ჩამორთმევისა და თემების უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის პოლიტიკას.