უკრაინელებს უხსნიან, რომ შობა 25 დეკემბერს არის "აცრა რუსული სამყაროსგან"
43 წამიანი ვიდეო ორი რუსის შეხვედრაზე გალიციელთან ლვოვში, რომელიც გამოქვეყნდა სოციალურ ქსელებში დღესასწაულის წინა დღეს, გამიზნულია არგუმენტად, თუ რატომ არ უნდა აღნიშნონ უკრაინელებმა შობის დღესასწაული იულიუსის კალენდრის მიხედვით. ავტორების აზრით, გრიგორიანულ კალენდარზე გადასვლა „ვაქცინაა რუსული სამყაროს წინააღმდეგ“.
ვიდეო ფეისბუქის საკუთარ ფეისბუქ გვერდზე ლვოვის მცხოვრებმა სვიატოსლავ ლიტინსკიმ გამოაქვეყნა, რომელიც ცნობილია რუსული ენის უარყოფით. ლიტინსკი იყო პირველი უკრაინის მოქალაქე, რომელმაც მიიღო შიდა პასპორტი რუსულენოვანი გვერდის გარეშე, მან ასევე აიძულა უცხოური კომპანიები საყოფაცხოვრებო და ელექტრონული ტექნიკის ეტიკეტი უკრაინულად დაეწერათ, იუწყება DailyLviv.
უკრაინელებმა უნდა მიატოვონ ქრისტეს შობის დღესასწაულის 7 იანვარს აღნიშვნა, როგორც ამას აკეთებენ „მოსკოვის მართლმადიდებლური კალენდრის“ მიხედვით, თვლიან ავტორები და შობა 25 დეკემბერს „მშვიდობიანად“ იზეიმონ.
ვიდეოში გადაღებულია ბოგდან პანკევიჩი, იდეოლოგი და უკრაინის გალისიური პარტიის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, რომელმაც ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ერთი თვის წინ დაწერა: „ორი წლის წინ უკრაინის გალისიურმა პარტიამ დაიწყო აქცია „მშვიდობიანი შობა“. ჩვენ პირადად მივიტანეთ ათიათასობით ხელმოწერა პატრიარქ სვიატოსლავსა და მიტროპოლიტ ეპიფანე კაბინეტში... უკვე დროა შობა აღვნიშნოთ მთელ ქრისტიანულ სამყაროსთან და არა რუსეთთან და მის რელიგიურ თანამგზავრებთან. ”
იულიუსის კალენდრის მიხედვით, 7 იანვრის ღამეს შობას აღნიშნავს 15 მართლმადიდებლური ეკლესიიდან 4 - რუსული, ქართული, იერუსალიმი და სერბული. მათ გარდა, ამ დღეს შობას აღნიშნავენ ათონის მონასტრები, რომლებიც ცხოვრობენ იულიუსის კალენდრის მიხედვით, ისევე როგორც აღმოსავლური რიტუალის მრავალი კათოლიკე (მაგალითად, უკრაინის ბერძნული კათოლიკური ეკლესია) და ზოგიერთი პროტესტანტი.