გრიშჩუკი, რომელმაც უმე-ის ეკლესიები ბუკოვინაში მეუ-ს „გადასცა“, უმე-კს-ის სასულიერო პირი აღმოჩნდა
რომან გრიშჩუკი მიტინგზე სტოროჟინეცში უმე-ის საზოგადოების შეხვედრის საფარქვეშ. ფოტო: фб-страница Грищука
ოდიოზურმა "მღვდელმა" რომან გრიშჩუკმა მოაწყო მრავალი უკანონო შეხვედრა ტერიტორიული თემების "გადასასვლელად" მეუ-ში უმე-ის სამრევლოების საფარქვეშ. აღმოჩნდა, რომ ის კიევის საპატრიარქოს სასულიერო პირია.
ამას მოწმობს Οpendatabot-ის მონაცემები, სერვისი, რომელიც უზრუნველყოფს სახელმწიფო მონაცემებზე წვდომას ძირითადი საჯარო რეესტრებიდან.
პლატფორმის მიხედვით, 2025 წლის 15 თებერვლის მდგომარეობით, რომან ჰრიშჩუკი არის კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერნივცი-ბუკოვინას ეპარქიის, თანასწორ მოციქულთა პრინცესა ოლგას ეკლესიის ამჟამინდელი რელიგიური საზოგადოების დამფუძნებელი და ლიდერი. თემი დაარსდა 20.07.2000წელს.
მსგავსი ინფორმაცია წარმოდგენილია Youcontrol ონლაინ პლატფორმაზე. 2025 წლის 14 თებერვლის მდგომარეობით, გლიბოკაიას დასახლების პრინცესა ოლგას საზოგადოება, რომელსაც ხელმძღვანელობს გრიშჩუკი, არის უმე-კს-ის სტრუქტურული ერთეული.
ამრიგად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ რომან ჰრიშჩუკს არანაირი კავშირი არ აქვს მეუ-სთან, მაგრამ არის უმე-კს-ის სასულიერო პირი, რომელსაც ხელმძღვანელობს ფილარეტ დენისენკო.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ გლიბოკაში ათასობით უმე-ის მორწმუნე არ დაუშვეს გრიშჩუკის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაზე.