ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ დაადასტურა თავისი ერთგულება უმე-ის მიმართ
2025 წლის 16 თებერვალს, უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძარში გაიმართა საზოგადოების კრება მისი იურისდიქციის სტატუსის დასადგენად. ღონისძიების ტრანსლირება ტაძრის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნდა.
საკათედრო ტაძარი მრევლს ვერ იტევდა. ასობით მორწმუნემ ხმა მისცა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში დარჩენას მიტროპოლიტ ონუფრეს ხელმძღვანელობით.
კენჭისყრის შემდეგ, ჩერნივცის მიტროპოლიტმა მელეტიმ განაცხადა, რომ შეხვედრის შედეგების საბოლოო დოკუმენტები გადაეცემა ჩერნივცის ცენტრს, უუს-ს და პოლიციას.
თემისთვის უცნობი ადამიანების შეხვედრის კომენტირებისას, რომელიც ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემასთან დაკავშირებით მიმდინარეობდა ეკლესიის გალავანს მიღმა, ეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ „დაუსჯელობა უკანონობას შობს“.
„დღეს, როცა საეკლესიო საკითხებზე ბევრი სპეკულაცია, პროვოკაცია და აშკარა სიცრუეა, ყურადღება მიაქციეთ შემდეგს. ჩვენს საკათედრო ტაძარში ღვთისმსახურება ტარდება საეკლესიო სლავურ ენაზე და ნაწილობრივ რუმინულად, მაგრამ არა რუსულად, როგორც ზოგიერთი ამტკიცებს. ჩვენს ტაძარს არანაირი კავშირი არ აქვს რუსეთის ფედერაციასთან, აგრესორ ქვეყანასთან და ჩვენი ერთგული ტაძარი გმობს რუსეთის ფედერაციის ომს ჩვენი უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ. ჩვენ აქტიურად ვეხმარებით ჩვენს დამცველებს, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებს, რომელთა შორის არიან ჩვენი ეკლესიის მორწმუნეები. ჩვენ ვლოცულობთ მათთვის, რადგან ისინი იცავენ ჩვენს სამშობლოს. აქ მუდამ ისმის ლოცვა ჩვენი გმირების სადიდებლად, რომლებმაც სიცოცხლე გაწირეს უკრაინის გამარჯვებისთვის. ჩვენს ტაძარში მოსკოვის პატრიარქ კირილს არანაირად არ ვახსენებთ, რადგან ვგმობთ მის დამოკიდებულებას რუსეთის ფედერაციის მიერ გაჩაღებული ომის მიმართ. ჩვენ ვართ უკრაინელი ხალხის უკრაინული ეკლესია და ამას ჩვენი ღვაწლით ვამტკიცებთ“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა მელეტიმ.
მჟკ წერდა, რომ ჩერნივცში შეძახილებით „სიკვდილი მტრებს“ უცნობმა პირებმა სამი უმე-ის ეკლესია „გადასცეს“ მეუ-ს.