"მეუ-ს ლავრის ვიკარი" ლოტიში ზელენსკის მეუღლესთან ერთად. ფოტო: Фейсбук Лотыша
"მეუ-ს ლავრის ვიკარმა" ავრაამ ლოტიშმა უკრაინის ამჟამინდელი პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკის და მისი მეუღლის ელენას მხარდაჭერა გამოუცხადა ფეისბუქ - გვერდზე.
ლოტიშმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ზელენსკი ომის წლებში "არ გატყდა", მაგრამ ამავე დროს აღნიშნა "მისი რაღაცაში დადანაშაულების მცდელობა".
"ყველამ გაიაროს ის რთული გზა, რომელსაც ის ყოველდღე გადის", - მოულოდნელად შესთავაზა ლოტიშმა უკრაინელებს.
ამის შემდეგ, "ვიკარმა" გადაწყვიტა მხარი დაეჭირა ზელენსკის მეუღლის ელენასთვის. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი გული „განსაკუთრებით სავსეა დიდი სიყვარულით რუსული რაკეტით დაღუპული ბავშვების მიმართ, რომლებიც მშობლების გარეშე დარჩა“.
შედეგად, ლოტიშმა დაარწმუნა ზელენსკის წყვილი მეუ-ს ლოცვებში, რომლებიც ისმის "ლავრას მთავარ ეკლესიებში - მიძინების, სატრაპეზოსა და სამხედრო გარნიზონის ეკლესიაში". ლოტიშის თქმით, ისინი „პრეზიდენტ ვოლოდიმერ ზელენსკის წყალობით გათავისუფლდნენ „რუსული სამყაროს“ უღლისაგან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ლოტიშის თქმით, არასწორია იმის მოსაზრება, რომ იგი მოღალატედ მხოლოდ მას შემდეგ მოინათლა, რაც მეუ-ში გადავიდა. ყველაფერი პირიქით იყო.