ყველა ბერძენი ეპისკოპოსი არ უჭერს მხარს ელინურ ნაციონალიზმს - უმე-ს იერარქი
ბერძნულ სამყაროში, ეკლესიის მართლმადიდებელ იერარქებს შორის, ყველა არ უჭერს მხარს კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს მიერ წარმოქმნილ მსოფლიო მართლმადიდებლობის განხეთქილებას, რადგან მათ ესმით, რომ მისი ქმედებები ნაკარნახევია ელინური ნაციონალიზმით, თქვა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსმა გადაცემაში "იერარქის სიტყვა" UkrLive TV-ზე.
მან ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ თქვა ერთმა ავტორიტეტმა ბერძენმა ეპისკოპოსმა თანამემამულე იერარქების წრეში: „მართლმადიდებლობის სიწმინდის მომხრე ხართ თუ ელინიზმის სიწმინდის? მზად ხარ ჩემთან ერთად დადგეთ მართლმადიდებლობის დასაცავად, თუ ელინური ჭეშმარიტების დამცველები იქნებით?''... და ყველა დამსწრემ არ დაუჭირა მხარი ელინიზმს, რომელიც ფანარიონის მეთაურს და მის მომხრეებს ანტიკანონიკური ქმედებებისკენ უბიძგებს.
„ბერძნული ეკლესიის ბევრ იერარქს ესმის, რომ პატრიარქ ბართლომეს მიერ წარმოქმნილი განხეთქილება ნაკარნახევი იყო ელინური ნაციონალიზმის მიერ: ძველი მართლმადიდებლური კანონების არასწორი ინტერპრეტაცია ბერძნული ელინური ნაციონალიზმის კონტექსტში თანამედროვე დროში“, - თქვა მიტროპოლიტმა თეოდოსმა. ასევე არსებობს განხეთქილება ბერძენ ეკლესიის იერარქებს შორის და ყველა არ არის მზად, გაჰყვეს ნაციონალიზმის გზას, რომელიც ყოფს მართლმადიდებლობას.
როგორც მჟკ იტყობინება, პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინაში ტაქტიკური შეცდომა დაუშვა, თვლის უმე-ის იერარქი.