უუს-ის თანამშრომლები ერთ-ერთი მღვდლის სახლში ატარებენ ჩხრეკას. ფოტო: СБУ
უუს-მ გამოაცხადა უმე-ის ორი მღვდლის დაკავება ჟიტომირის და ვინიცის რეგიონებიდან, განაცხადეს სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებმა Telegram-არხზე.
საქმის მასალების მიხედვით, სასულიერო პირები „აქებდნენ პუტინს, მოუწოდებდნენ ჩვენი სახელმწიფოს მთელი ტერიტორიის დაკავებას და ანტისემიტურ განცხადებებს ავრცელებდნენ“.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური ირწმუნება, რომ მღვდლებმა "გაავრცელეს მტრის პროპაგანდა მრევლებთან კომუნიკაციის დროს, ასევე მათ ანგარიშებში სოციალურ ქსელებსა და მესინჯერებში".
ბრალდების თანახმად, მღვდელმა ჟიტომირის რეგიონიდან „დააკნინა ებრაელი ხალხის წარმომადგენელთა პატივი და ღირსება“ და ასევე „მხარდაჭერა გამოუცხადა კრემლის პოლიტიკას“.
ვინიცის ოლქიდან ერთ-ერთმა იერონონმა „აწარმოა კამპანია კიევისა და უკრაინის სხვა რეგიონების დასაპყრობად“.
უუს-ს ცნობით, „ბრალდებულების მიერ დანაშაულებრივი ქმედების ფაქტები“ დადასტურდა გამომძიებლების მიერ ინიცირებული ექსპერტიზით.
სასულიერო პირებს 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ ქონების კონფისკაციით.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ დეპუტატის თქმით, უუს-ს თანამშრომელი, რომელიც აკონტროლებდა უმე-ის დევნას, კიევში დააკავეს.