უუს-ს ხელმძღვანელის თქმით ევროკავშირმა სანქციები დაუწესა უმე-ს
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელმა, ვასილ მალიუკმა ,,ლევი ბერეგ’’-თან მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომ ევროკავშირმა თითქოსდა შემოიღო გარკვეული სანქციები უმე-ის წინააღმდეგ.
„სანქციები განხორციელდა ევროპაშიც და აქაც. მაგრამ ეს სამუშაო გრძელდება. კერძოდ, ინიციატორი ჩეხეთია. ჩვენ ჩეხ კოლეგებთან ერთად ვმუშაობდით. ვაგრძელებ ამ საქმეს. ეს ნამდვილად მთავარი პრიორიტეტული სფეროა. ამავდროულად, ჩვენ ვრჩებით სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების პრინციპის ერთგული. აქ კითხვები არ შეიძლება იყოს... თუ იქ რუსული სპეცსამსახურების "ყურები" ჩანს, ჩვენ ვიმუშავებთ..." - განაცხადა მალიუკმა.
„ლევი ბერეგის“ სარედაქციო კოლეგიის ცნობით, ასე გამოეხმაურა მალიუკი ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ „ეროვნული უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს უახლესი სანქციები შემოღებულ იქნა რამდენიმე პირის მიმართ, მათ შორის, ევროკავშირში საზოგადოებრივი ორგანიზაციების დაფინანსების გამოვლენილ ფაქტებთან დაკავშირებით, რომლებიც ახორციელებენ ანტიუკრაინულ პოლიტიკას და ასოცირდება რუსებთან. რელიგიური თემების ჩათვლით“.
”როგორც კი შესაძლებელი იქნება, ჩვენ ამას განვახორციელებთ”, - თქვა მალიუკმა, საუბრისას იმაზე, შეიძლება თუ არა ასეთი სამუშაო გახდეს ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მიერ ახალი სანქციების შემოღების საფუძველი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ გერმანელი თეოლოგის თომას ბრემერის თქმით, უკრაინის ხელისუფლება უმე-ს საზღვარგარეთაც ებრძვის.
ტდც-ის მიერ გატაცებული უმე-ის დიაკონი სცემეს, – მედია
მღვდელი ტდც-ის თანამშრომლებმა 20 თებერვალს კიევში გაიტაცეს, შემდეგ იგი დესნას სასწავლო ცენტრში გადაიყვანეს.