ეროვნული ერთობის მინისტრმა განაცხადა, რამდენი უკრაინელი დაბრუნდება საზღვარგარეთიდან
ეროვნული ერთიანობის მინისტრმა ოლექსიე ჩერნიშოვმა ღონისძიებაზე „ომი 2025. იარაღი, ხალხი, ფული“ განაცხადა, რომ ომის დასრულების შემდეგ ემიგრანტების მეოთხედზე ოდნავ მეტი უკრაინაში დაბრუნდება, იუწყება „Ekonomicheskaya Pravda“.
როგორც კი უკრაინას ექნება უსაფრთხოების ზომები, როგორც კი ქვეყანაში უსაფრთხოება გახდება სტაბილური, ჩვენ ველით, რომ უკრაინელების 30% დაბრუნდება, რომ ისინი ძალიან სერიოზულად განიხილავენ დაბრუნებას“, - თქვა ჩერნიშოვმა.
”ეს არ არის კატასტროფა, ჩვენ უნდა ვაღიაროთ ეს”, - თქვა მან.
მისი თქმით, ხელისუფლება უკრაინელების დაბრუნების მოდელებს ავითარებს. „ჩვენ ველით, რომ ეს მოხდება წელს“, - აღნიშნა ჩერნიშოვმა, ასეთი მოვლენების გაჩენაზე საუბრისას.
მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ ქვეყნის აღსადგენად და ომამდელი მთლიანი შიდა პროდუქტის აღსადგენად აუცილებელია 4,2 მილიონამდე რეპატრიანტის დაბრუნება.