კულუარული შეხვედრა ჩერნივცის უმე-ის მთავარი ეკლესიების მეუ-ში გადაცემის შესახებ. ფოტო: molbuk
ჩერნივცის უმე-ის წმინდა ნიკოლოზისა და პეტრე-პავლობის ეკლესიების ხელახალი რეგისტრაცია მეუ-ში განხორციელდა ქალაქ ლვოვში, იუწყება ,,პერში კაზაცკი’’, რომელიც აქვეყნებს ხელახალი რეგისტრაციის დოკუმენტის სკრინშოტს.
დოკუმენტის ტექსტის მიხედვით, უმე-ის ეკლესიების ხელახალი რეგისტრაცია მეუ-ში განხორციელდა 2025 წლის 26 თებერვალს ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის კულტურის, ეროვნებისა და რელიგიის დეპარტამენტის თანამშრომელმა.
,,პერში კაზაცკიმ’’ შეგვახსენა, რომ ჩერნივცის რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციაში არც ერთი სახელმწიფო რეგისტრატორი არ დარჩა.
„რაიდერების ჩამორთმევის ტალღამ და უმე-ის ეკლესიების უკანონო ხელახალმა რეგისტრაციამ აიძულა ხალხი დაეტოვებინა პოზიციები. ბუკოვინაში სახელმწიფო რეგისტრატორებს არ სურთ გახდნენ ქრისტიანების წინააღმდეგ ტერორის თანამონაწილეები“, - წერს რესურსი.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 26 თებერვალს ცნობილი გახდა, რომ უცნობმა პირებმა ხელახლა დაარეგისტრირეს სამი უმე-ის მთავარი ეკლესია ჩერნივცში: სულიწმინდის ტაძარი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი და პეტრე-პავლობის ეკლესია "ეპისკოპოსი" ფეოგნოსტი (იაროსლავ) ბოდორიაკის სახელით.
მანამდე, 2025 წლის 16 თებერვალს, უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გალავანთან შედგა უცნობი პირების შეხვედრა დროშებით და „სიკვდილი მტრებს“ შეძახილებით, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მისცეს ხმა ქალაქის სამი მთავარი ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას. საკათედრო ტაძრის მრევლმა ამოიცნო უბკე-ისა და მეუ-ს თემის წევრები.
ამავდროულად, ტაძრის შიგნით, უმე-ის რელიგიურმა საზოგადოებამ ხმა მისცა თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას. შემდგომში მსგავსი კენჭისყრა ჩატარდა ჩერნივცის სხვა უმე-ის ეკლესიებში.
ტდც-ის მიერ გატაცებული უმე-ის დიაკონი სცემეს, – მედია
მღვდელი ტდც-ის თანამშრომლებმა 20 თებერვალს კიევში გაიტაცეს, შემდეგ იგი დესნას სასწავლო ცენტრში გადაიყვანეს.