ზელენსკი კიევ-პეჩერის ლავრაში. ფოტო: Заповедник «Киево-Печерская лавра»
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ამერიკელები დაარწმუნა, რომ უკრაინის ხელისუფლება უკომპრომისოდ იცავს რელიგიურ თავისუფლებას. თავის X-ში ის იტყობინება, რომ შეერთებულ შტატებში ყოფნისას იგი დაუკავშირდა ბილი გრეჰამის ევანგელისტური ასოციაციის პრეზიდენტს და სამარიტელთა საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელს, ფრანკლინ გრეჰემს.
უკრაინის პრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა მას უკრაინისთვის ლოცვისთვის და „უკრაინელი ბავშვების და მთელი ჩვენი ხალხისთვის გაწეული დახმარებისთვის“.
„ჩვენ ჩვენს ქვეყანაში ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ დავიცვათ რელიგიური თავისუფლება, შევინარჩუნოთ ნორმალური ცხოვრება, აღვადგინოთ ის, რაც რუსებმა გაანადგურეს და არ მივცეთ მათ საშუალება, რომ ფერფლად აქციონ ჩვენი ქალაქები და სოფლები, ჩვენი სკოლები და ეკლესიები“, - განაცხადა ზელენსკიმ.