აფრიკაში რმე-ს საპატრიარქოს შექმნა მეუ-ში პოლიტიკურ სვლად შეაფასეს
ევსტრატი ზორიამ პოლიტიკის სფეროს მიაწერა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის გადაწყვეტილება აფრიკის საპატრიარქოს შექმნისა და ალექსანდრიის საპატრიარქოს 102 სასულიერო პირის მიღების შესახებ, რომლებიც არ ეთანხმებოდნენ მეუ-ს დ აღიარებას და უარი განაცხადეს სქიზმატიკოსებთან ზიარება. ფეისბუქის თავის გვერდზე მეუ-ს სპიკერმა განაცხადა, რომ რმე-ს სინოდის გადაწყვეტილება არის „კრემლისა და მისი სპეცსამსახურების შურისძიება“ ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორე II-ის მიმართ ეპიფანე დუმენკოსთან შეხვედრისთვის.
ზორიამ განაცხადა, რომ დარწმუნებულია, აფრიკის ალექსანდრიის ეკლესიის მღვდლები, რომლებსაც არ სურდათ სქიზმატიკოსებთან ურთიერთობა, მოისყიდეს რუსეთის სპეცსამსახურებმა და "მოჩვენებითი ერთგულება დასრულდება როგორც კი ფული ამოიწურება".
მეუ-ს სპიკერმა მისი რელიგიური ორგანიზაციის მხარდამჭერებს რუსეთის ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლის გაგრძელებისკენ მოუწოდა. "კრემლის საპატრიარქო ‘’არის კართაგენი, რომელიც უნდა განადგურდეს". „ადგილობრივმა რუსულმა ეკლესიამ, რომ დარჩეს მართლმადიდებელი და საბოლოოდ არ გადაიქცეს მესამე სექტად, უნდა მოიშოროს სტალინის მიერ შექმნილი და ჩეკისტების მიერ მისაკუთრებული ეს სიმახინჯე“, - შეაჯამა ზორიამ.
Скриншот публикации с Facebook-страницы Евстратия Зори​​​​​​
როგორც მჟკ იტყობინება, რმე-მ ჩამოაყალიბა აფრიკის საპატრიარქო ეგზარქოსი და მიიღო ალექსანდრიის საპატრიარქოს 102 სასულიერო პირი აფრიკის რვა ქვეყნიდან, მათი ადრინდელი შუამდგომლობების შესაბამისად.