ხატი "მართლმადიდებლობის ზეიმი". ფოტო: sofija.ru
ეს დღესასწაული დაარსდა 843 წელს ხატმებრძოლთა ერესზე საბოლოო გამარჯვების აღსანიშნავად (ხატმებრძოლები წმინდა გამოსახულებებს კერპებად თვლიდნენ, ხოლო ხატების თაყვანისცემა კერპთაყვანისმცემლობად), რომელიც დაგმეს ჯერ კიდევ მეშვიდე მსოფლიო კრებაზე 787 წელს.
იმპერატრიცა რეგენტმა თეოდორამ მოიწვია კონსტანტინოპოლში კრება, რომელმაც გამოაცხადა ხატების თაყვანისცემის აღდგენის აუცილებლობა და დაადასტურა მეშვიდე მსოფლიო კრების დადგენილებების კანონიერება და ანათემური ხატმებრძოლობა.
XI საუკუნეში შეიქმნა მართლმადიდებლობის ტრიუმფის სპეციალური რიტუალი, რომელიც მე-14 საუკუნეში დაემატა ტექსტებს, რომლებიც ასახავდა მართლმადიდებლურ დოგმებს და აცხადებდა ეკლესიის ტრიუმფს ყველა არსებულ ერესსა და განხეთქილებაზე და ღვთისმოსაობის ასკეტებისა და რწმენის დამცველების მარადიულ ხსოვნას. ღვთისმსახურებაში განსაკუთრებული ადგილი ეკავა მართლმადიდებლობის წინააღმდეგ მძიმე ცოდვის ჩადენის რიტუალს.
"ანათემა" არის ბერძნული სიტყვა, რომელიც მომდინარეობს ზმნიდან "anatifimi", რაც ნიშნავს "რაღაცის დაკისრებას, ვინმესთვის რამის დავალდებულებას". საეკლესიო გაგებით, ანათემა არის ის, რაც გადაეცემა ღმერთის საბოლოო სამსჯავროს და რომელზეც (ან ვისზეც) ეკლესიას აღარ აქვს არც საკუთარი ზრუნვის და არც ლოცვის უფლება.
ვინმესთვის ანათემის გამოცხადებით იგი ამით ღიად მოწმობს: ამ ადამიანმა, თუნდაც ის საკუთარ თავს ქრისტიანს უწოდებდეს, თავისი მსოფლმხედველობითა და ქმედებებით დაამტკიცა, რომ მას არანაირი კავშირი არ აქვს ქრისტეს ეკლესიასთან.
არსებითად, ეკლესია მხოლოდ იმას მოწმობს, რაც დამნაშავემ, თავის მხრივ, დიდი ხანია იცის: მისი მსოფლმხედველობა, პოზიციები და შეხედულებები არ ემთხვევა ეკლესიის შეხედულებებს.
პავლე მოციქულიც წერდა: „როგორც ადრე ვთქვით, ახლაც კვლავ ვიტყვით: თუ ვინმე სახარებას გიქადაგებთ, რაც მიგიღიათ, დაწყევლილი იყოს“ (გალ. 1,9).
თუმცა, ანათემა არ არის შეუქცევადი: მონანიების შემდეგ, ანათემა შეიძლება მოიხსნას, ზოგჯერ სიკვდილის შემდეგაც კი, როგორც ანათემა მოუხსნეს ძველ მორწმუნეებს 1929 წელს (და ეს გადაწყვეტილება დამტკიცდა 1971 წელს).
მართლმადიდებელ ღვთისმეტყველებს დღესასწაულის მნიშვნელობა ბევრად უფრო ფართოა, ვიდრე უბრალოდ მოგონება გარკვეული ისტორიული მოვლენის შესახებ, თუმცა ეკლესიისთვის საბედისწერო.
სუროჟის მიტროპოლიტი ანტონი (ბლუმი) მის შესახებ წერდა: „დღეს ჩვენ აღვნიშნავთ მართლმადიდებლობის ზეიმის დღეს; მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ჩვენ ვზეიმობთ ღვთის გამარჯვებას, ჭეშმარიტების გამარჯვებას, ქრისტეს გამარჯვებას ადამიანური გაგების ყველა სისუსტეზე. ეს არ არის ჩვენი, მართლმადიდებლების, ტრიუმფი სხვა სარწმუნოებაზე და სხვა ადამიანებზე; ეს არის ღმერთის გამარჯვება ჩვენზე და ჩვენი მეშვეობით, რაც არ უნდა დიდი სინათლე იყოს ჩვენში, სხვებზე. ”