დონალდ ტრამპი. ფოტო: Fox news დონალდ ტრამპი. ფოტო: Fox news
2025 წლის 6 მარტს, თეთრ სახლში გამართულ ბრიფინგზე, აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ისაუბრა გლობალურ ბირთვულ განიარაღებაზე. YouTube-ზე გადაცემული ვიდეო Fox News-მა ჩაატარა.
ტრამპმა განაცხადა, რომ მან ბოლო ორი დღის განმავლობაში უკრაინასა და რუსეთთან მოლაპარაკებებში დიდ პროგრესს მიაღწია. მან თქვა, რომ „კარგი იქნება ამის დასრულება, რათა ბირთვულ იარაღზე აღარ ვისაუბროთ“.
"კარგი იქნება, თუ ყველა დათმობს ბირთვულ იარაღს", - თქვა აშშ-ს პრეზიდენტმა და აღნიშნა, რომ მის ქვეყანას და რუსეთს ბევრად მეტი ბირთვული იარაღი აქვთ, ვიდრე სხვებს, მაგრამ ჩინეთს მალე ექნება ამდენივე.
”და ძალიან კარგი იქნება, თუ ჩვენ ყველანი შევძლებთ დენუკლეარიზაციას, რადგან ბირთვული იარაღის ძალა გიჟურია”, - თქვა ტრამპმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იგი ახლოს იყო ასეთ შეთანხმებებთან მისი წინა საპრეზიდენტო ვადის დროს.
„ძალიან ახლოს ვიყავი რუსეთთან დენუკლეარიზაციის პროგრამასთან და ჩვენ ვაპირებდით ჩინეთის ჩართვას. მე ვესაუბრე პრეზიდენტ სი ძინპინს ამის შესახებ და ის დიდი სიამოვნებით შემოგვიერთდება. მაგრამ ცუდი რამ მოხდა, მაგალითად, გაყალბებული არჩევნები და ისევ მოგვიწია უკან დაბრუნება ოთხი წლის შემდეგ. მე ძალიან მსურს ამ მოლაპარაკებების დაწყება, ბირთვული განიარაღება შესანიშნავი იქნებოდა“.
რუსეთის მხრიდან ზარს რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანი დიმიტრი პესკოვი გამოეხმაურა. მისი თქმით, ეს თემა დღეს დღის წესრიგშია და მოსკოვსა და ვაშინგტონს შორის შეიარაღების კონტროლის შესახებ დიალოგი აუცილებელია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის ჯ.დ. ვენსის თქმით, ტრამპის ძალისხმევა მშვიდობის მისაღწევად არის ქრისტეს მთავარი მცნების შესრულება.