მღვდელმოწამე ანატოლი (გრისიუკი). ფოტო: wikipedia.org
მომავალი წმიდა მოწამე ანატოლი, ოდესისა და ხერსონის მიტროპოლიტი, დაიბადა 1880 წლის 20 აგვისტოს (სხვა წყაროების მიხედვით, 19-ს), 1880 წელს ქალაქ კრემენეცში (სხვა წყაროების მიხედვით, კოველში) ვოლინის პროვინციაში. მისი საერო სახელია ანდრეი გრიგორიევიჩ გრისიუკი. მამამისი იყო თანამდებობის პირი, ბუღალტერი კრემენეცის რაიონის ხაზინაში.
ოჯახი, რომელსაც ანდრეის გარდა კიდევ ორი შვილი ჰყავდა, ქალიშვილი რაისა და სოფია, სიღარიბეში ცხოვრობდა. ადრეული ასაკიდანვე ბავშვებს უწევდათ საშინაო საქმეების შესრულება, შეძლებისდაგვარად.
შეგვიძლია ვთქვათ, რომ სიღარიბე მას თან ახლდა ეპისკოპოსობის შემდეგაც კი, ძალიან ცოტას ხარჯავდა თავის თავზე და 1930-იან წლებში ეპისკოპოსი სულაც არ იყო ფულის დაგროვებით დაკავებული.
განათლება და საეკლესიო მოღვაწეობის დასაწყისი
მისი კარიერა 1917 წლის რევოლუციამდე იყო ტიპიური გზა მე-19 - მე-20 საუკუნის დასაწყისის რუსი ეპისკოპოსისთვის. ღვთისმოსავი ახალგაზრდა, რომელიც ავლენს შესაძლებლობებს სასულიერო სასწავლებელში, შედის სემინარიაში, შემდეგ კი აკადემიაში. შემდეგ ბერობა, ხელდასხმა და თანამდებობების დაკავება სულიერი განათლების სფეროში. ამის შემდეგ მოდის საეპისკოპოსო კურთხევა.
ყველაფერი დაახლოებით ასე განვითარდა მომავალი მიტროპოლიტი ანატოლისთვის. თავდაპირველად სწავლობდა კრემენეცის სასულიერო სასწავლებელში. შემდეგ, 1894 წლიდან 1900 წლამდე, ვოლინის სასულიერო სემინარიაში. რის შემდეგაც იმავე წელს ჩაირიცხა კიევის სასულიერო აკადემიაში. აკადემიაში სწავლის მესამე წელს, 1903 წლის აგვისტოში, ანდრეი გრისიუკი აკურთხეს კიევ-პეჩერის ლავრაში ანატოლიის სახელით და აკურთხეს იეროდიაკონის ხარისხში. ხოლო 1904 წლის მაისში გახდა იერონონი. 1904 წელს დაამთავრა კიევის აკადემია და დარჩა იქ მასწავლებლად, ჯერ პროფესორად, ხოლო ერთი წლის შემდეგ დოცენტის მოვალეობის შემსრულებლად ზოგადი ეკლესიის ისტორიის განყოფილებაში.
ამ ამბავში მთლად უჩვეულო არ იყო ის, რომ ანდრეი გრიგორიევიჩი ძალიან სერიოზულად იყო ჩართული საეკლესიო ისტორიულ მეცნიერებაში.
ზოგადი საეკლესიო ისტორიისა და პატროლოგიის გარდა, მისი სამეცნიერო ინტერესის სფერო იყო ადრეული აღმოსავლური, უფრო ზუსტად სირიული მონაზვნობა. მიტროპოლიტი (იმ დროს მთავარეპისკოპოსი) ანტონი (ხრაპოვიცკი) თავის მეცნიერულ და პედაგოგიურ შესაძლებლობებზე ასე საუბრობდა: „იერომონაზონი ანატოლი ეკლესიის ისტორიის ნიჭიერი მასწავლებელია და მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ კიდევ ძალიან ახალგაზრდაა, ის კარგად ინფორმირებული მასწავლებელია. ის ხდება ოსტატი არა მხოლოდ საეკლესიო ცხოვრების მოვლენათა ისტორიაში, არამედ ზოგადად ღვთისმეტყველებაში, ანუ წმინდა წერილში და პატროლოგიაში. კარგად განვითარებული, ზუსტი და მართებული ენით, იგი ახერხებს ერთი ლექციის მსვლელობისას მრავალი მოვლენის წარმოჩენას, რამდენიმე ძლიერი მახასიათებლის მიცემას და ყველაზე აბსტრაქტული საგნის არსის ახსნას, მაგალითად, IV საუკუნის საღვთისმეტყველო დაპირისპირებებს“.
სწავლის პერიოდში დაეუფლა ძირითად ევროპულ ენებს, ასევე ზოგიერთ აღმოსავლურ ენებს და შეეძლო უშუალოდ ემუშავა უძველესი ხელნაწერების ორიგინალებთან. 1905-1906 წლებში მღვდელმონაზონი ანატოლი მისიით იმყოფებოდა კონსტანტინოპოლის რუსეთის არქეოლოგიურ ინსტიტუტში და ეწეოდა სამეცნიერო კვლევებს. ამ ძალისხმევის ნაყოფი იყო სამეცნიერო ნაშრომი: „ისტორიული ნარკვევი სირიის მონაზვნობის შესახებ VI საუკუნის ნახევრამდე“, რისთვისაც მან 1911 წელს მიიღო ღვთისმეტყველების მაგისტრის ხარისხი. უფრო მეტიც, ეს არ იყო მხოლოდ ჩაბარებული სამუშაო ხარისხის მისაღებად, არამედ სრულფასოვანი წვლილი მეცნიერებაში.
ერთ-ერთ მიმოხილვაში ნათქვამია: „საფუძვლიანი გაცნობა ორიგინალურ წყაროებთან და ამ თემაზე ვრცელ ლიტერატურასთან, სირიის ერმიტაჟის სულის ღრმად ჩახედვა, აზროვნების სიცხადე და ენის ფერადოვნება განასხვავებს ავტორის ნამუშევრებს და ღირებულ წვლილს ქმნის ამ თემაზე ლიტერატურაში“.
1911 წლის აგვისტოში მამა ანატოლი აიყვანეს არქიმანდრიტის ხარისხში, რამდენიმე თვის შემდეგ კი მიტროპოლიტ მაკარის (ბულგაკოვის) პრესტიჟული აკადემიური პრემია მიენიჭა, რომელიც დაჯილდოვდა გამოჩენილი სამეცნიერო ნაშრომისთვის.
1911 წლის ოქტომბერში კიევის სასულიერო აკადემიის საბჭომ განიხილა აკადემიის არაჩვეულებრივი პროფესორის წოდების მინიჭების საკითხი. ამ დისკუსიის დროს პროფესორმა ფ.ტიტოვმა ერთი საინტერესო განცხადება გააკეთა. არქიმანდრიტ ანატოლის სასურველი წოდების მინიჭების სასარგებლოდ, მან მიუთითა მის ფართო სამეცნიერო მოღვაწეობაზე, მის გამორჩეულ პედაგოგიურ შესაძლებლობებზე და დასძინა: „საბოლოოდ, საბჭოს ყველა წევრმა უდავოდ იცის უკიდურესად გაჭირვებული ფინანსური მდგომარეობა, რომელშიც ის იმყოფება...“
მაგრამ რატომ შეიძლება იყოს სასულიერო აკადემიის მასწავლებელი, ასოცირებული პროფესორი და არქიმანდრიტი ასეთ თანამდებობაზე? ეს, რა თქმა უნდა, მხოლოდ ვარაუდებია, რადგან ჩვენ არ ვიცით ყველა გარემოება, მაგრამ, სავარაუდოდ, მამა ანატოლი არ იღებდა შემოწირულობებს, არ ეხმარებოდა აპლიკანტებს მიღებაში და შემდგომ განათლების მიღებაში, არ იცნობდა მდიდარ ერისკაცებს, რომლებიც, შესაბამისად, არ იწვევდნენ მსახურებში, მაგრამ მთელი დრო და ენერგია დაუთმო სტუდენტებს და სამეცნიერო მუშაობას.
1912 წელს ო. ანატოლიმ მიიღო არაჩვეულებრივი პროფესორის წოდება და ასევე მიიღო პროფესორი ვ.ფ. პევნიცკის პრემია დიდი მარხვის დროს ვნების წირვაზე წარმოთქმული ქადაგებისთვის. 1912 წლის ივნისში იგი გადაიყვანეს მოსკოვის სასულიერო აკადემიის ინსპექტორისა და საგანგებო პროფესორის თანამდებობაზე, ხოლო ერთი წლის შემდეგ დაინიშნა ყაზანის სასულიერო აკადემიის რექტორად. ამ ადგილას მას თანამდებობის მიხედვით მიენიჭა ეპისკოპოსის წოდება, ხოლო 1913 წელს მოციქულთა პეტრესა და პავლეს ხსენების დღეს აკურთხეს ქისტოპოლის ეპისკოპოსად, ყაზანის ეპარქიის ვიკარად. ხოლო 1914 წელს დაიწყო პირველი მსოფლიო ომი.
პირველი მსოფლიო ომი
აზრი აქვს აქ გავჩერდეთ და ცოტა ვისაუბროთ ამ ომზე, რადგან მან გავლენა მოახდინა ყველა იმ ადამიანის ბედზე, ვინც მაშინ ცხოვრობდა. ჩვენც ახლა განვიცდით ომს, თუმცა არა ასეთი მასშტაბური და ნაწილობრივ გვესმის ასი წლის წინანდელი მდგომარეობა. ვინ იყო აგრესორი და ვინ მსხვერპლი პირველ მსოფლიო ომში? დაე, ყველამ თავად გადაწყვიტოს, მაგრამ აქ არის რამდენიმე ფაქტი: რუსეთი იყო ფაქტობრივად პირველი ქვეყანა, რომელმაც მიიღო გადაწყვეტილება ფართომასშტაბიანი მობილიზაციის შესახებ. მან გერმანიის მოთხოვნით სიტუაციის განმუხტვის მიზნით უარი თქვა მის გაუქმებაზე.
ომის დასაწყისში რუსეთი თავს დაესხა აღმოსავლეთ პრუსიას, ანუ შეიჭრა უცხო ქვეყნის ტერიტორიაზე და რუსული საექსპედიციო ძალები იბრძოდნენ რუსეთის საზღვრებს მიღმა. მაგრამ როგორც არ უნდა იყოს, ათასობით დაჭრილი, გაჭირვებული და უსახლკარო ადამიანი გამოჩნდა.
რა უნდა გააკეთოს ქრისტიანმა ამ სიტუაციაში? როგორ უნდა მოიქცეს, რა მოუწოდოს, ვის მხარი დაიჭიროს?
მართალია შენი ქვეყანა თუ არა, ქრისტიანმა ნებისმიერ შემთხვევაში უნდა შეასრულოს იესო ქრისტეს მცნება ღვთისა და მოყვასის სიყვარულის შესახებ, უნდა გააკეთოს მოწყალება კონკრეტული ადამიანების მიმართ, რომლებიც ახლოს არიან, ისე, რომ არ გაარკვიოს, იბრძოდნენ თუ არა ისინი სამართლიანი მიზნისთვის. ეს არის ზუსტად ის, რაც ეპისკოპოსმა ანატოლიმ გააკეთა.
ყაზანის ეპარქიაში იყო მრავალი საქველმოქმედო დაწესებულების ინიციატორი და ორგანიზატორი. ამრიგად, იგი ხელმძღვანელობდა გაჭირვებულთა დახმარების ყაზანის კომიტეტს, მიმართავდა სასულიერო პირებს და საეროებს, დაეხმარონ ფრონტზე წასული და მარჩენალის გარეშე დარჩენილ ჯარისკაცების ოჯახებს. მან ყაზანის სასულიერო აკადემიაში დაჭრილთა საავადმყოფო მოაწყო და მონასტრებში მსგავსი საავადმყოფოების გახსნაში წვლილი შეიტანა. მოკლე დროში ეპარქიის თითქმის ყველა მრევლს ჰყავდა სამეურვეო საბჭო გაჭირვებულთა დასახმარებლად.
1915 წლის შემოდგომისთვის რუსეთმა დაიწყო დამარცხება და ფრონტმა დაიწყო რუსეთის ტერიტორიაზე გადასვლა. ამ დროისთვის დაახლოებით 3 მილიონი ადამიანი იძულებული გახდა დაეტოვებინა სახლები. ყაზანი, ისევე როგორც მრავალი სხვა ქალაქი, გადაივსო ლტოლვილთა ბრბოებით. ამ პირობებში ეპისკოპოსი ანატოლი ყველა ღონეს ხმარობდა მათ დასახმარებლად. ყაზანის ეპარქიის საეპარქიო ყრილობამ გადაწყვიტა, რომ ეპარქიის ყველა სასულიერო პირმა ყოველთვიური წვლილი შეიტანოს ლტოლვილთა დახმარების გაწევაში.
ცხოვრება დევნის ქვეშ
მაგრამ მალე ახალი და კიდევ უფრო საშინელი კატასტროფა მოხდა. მოხდა 1917 წლის ოქტომბრის რევოლუცია, რომელიც აღინიშნა ეკლესიის უპრეცედენტო დევნის დასაწყისი. 1918 წელს ბოლშევიკებმა გამოსცეს განკარგულება ყველა სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულების საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ. თუმცა, დადგენილებაში იყო ხარვეზი, რომელიც ნებადართული იყო „რელიგიური სწავლების“ პირადში. ამით ისარგებლა ზოგიერთმა სემინარიამ და აკადემიამ.
ეპისკოპოსმა ანატოლიმ ასევე მიმართა ყაზანის სახალხო განათლების დეპარტამენტს თხოვნით, რომ მიეცათ საშუალება სტუდენტებთან პირადად ჩაეტარებინა გაკვეთილები. მოთხოვნა დაკმაყოფილდა და ეპისკოპოს ანატოლის ოფიციალური ბეჭედი მიენიჭა. ბოლშევიკებმა წაართვეს აკადემიის შენობა და ამიტომ ყველა გაკვეთილი ტარდებოდა მასწავლებლების სახლებში. აკადემიის საბჭოს სხდომები ეპისკოპოს ანატოლიეს ბინაში იმართებოდა. გარკვეული პერიოდის განმავლობაში შესაძლებელი იყო აკადემიის მხარდაჭერა უკეთესი დროიდან დარჩენილი სახსრებით, მაგრამ მალე საჭირო გახდა მრევლების დახმარება, რომლებმაც წვლილი შეიტანეს აკადემიის შენარჩუნებაში.
მიუხედავად იმისა, რომ აკადემია ლეგალურად არსებობდა, საბჭოთა ხელისუფლებისთვის ის არაპოპულარული იყო.
1921 წელს სადამსჯელო ხელისუფლებამ მოხსნა ეპისკოპოს ანატოლისა და პატრიარქ ტიხონის მიმოწერა, რომელშიც ასევე განიხილებოდა ყაზანის აკადემიის საქმიანობა. გაცემულია ბრძანება ამ საქმიანობის შეჩერების შესახებ. 1921 წლის 26 მარტს ეპისკოპოსი ანატოლი დააპატიმრეს. ის და აკადემიის მასწავლებლები დაიკითხნენ. იმის გამო, რომ აკადემია, მიუხედავად იმისა, რომ კერძო იყო, ლეგალურად მუშაობდა საბჭოთა ხელისუფლების შეტყობინებით, ეპისკოპოს ანატოლის შეეფარდა შედარებით მსუბუქი სასჯელი, ერთწლიანი იძულებითი შრომა.
1922 წლის თებერვალში გათავისუფლების შემდეგ ეპისკოპოსი ანატოლი დაინიშნა სამარას ეპარქიაში. მაგრამ ბოლშევიკებმა აქაც არ შეეშვნენ. სამარაში მსახურობის ერთი წლის შემდეგ, ისინი არამარტო მივიდნენ მისი სახლის გასაჩხრეკად, არამედ ჩადეს შეფუთვა ანტისაბჭოთა მიმართვებით. მიმართვებს ეპისკოპოსის ხელმოწერა და ბეჭედი ჰქონდა. მაგრამ ეპისკოპოსმა ანატოლიმ მაინც მოახერხა იმის დამტკიცება, რომ ეს იყო უხეში გაყალბება, მაშინ იგი გაათავისუფლეს, თითქმის ექვსი თვის განმავლობაში ციხეში ყოფნის შემდეგ.
განთავისუფლებისთანავე, პატრიარქმა ტიხონმა ეპისკოპოსი ანატოლი აამაღლა მთავარეპისკოპოსის ხარისხში და ფაქტიურად რამდენიმე კვირის შემდეგ, 1923 წლის სექტემბერში, სამარას გაერთიანებულმა სახელმწიფო პოლიტიკური მმართველობის სამსახურმა კვლავ დააპატიმრა, ამჯერად იგი ანტისაბჭოთა ჭორების გავრცელებაში დაადანაშაულა. სასჯელი იყო გადასახლება თურქმენეთის ქალაქ კრასნოვოდსკში სამი წლის ვადით. გადასახლებიდან მის ერთ-ერთ წერილში შემდეგი სიტყვებია დაწერილი: „ჩვენ ახლა არა იმდენად ვსწავლობთ ძველ საეკლესიო ისტორიას, არამედ ვართ რუსეთის თანამედროვე ეკლესიის ისტორიის ტრაგედიის მსხვერპლნი... ჩვენ ვქმნით ისტორიას და არა ვწერთ...“
მიტროპოლიტ სერგის დეკლარაცია
1927 წელს გადასახლებიდან დაბრუნებული მთავარეპისკოპოსი ანატოლი დაბრუნდა სამარას ეპარქიაში და დაინიშნა წმიდა სინოდის მუდმივ წევრად ლოკუმ ტენენსის მიტროპოლიტ სერგის (სტრაგოროდსკი)მოადგილედ. აქვე უნდა გავაკეთოთ მცირე გადახვევაც და ვთქვათ, რატომ იყო 1927 წელი მნიშვნელოვანი ჩვენს ეკლესიის ისტორიაში. წელს გამოჩნდა მიტროპოლიტ სერგიის (სტრაგოროდსკის) ცნობილი დეკლარაცია ეკლესიის სრული ლოიალობის შესახებ უღმერთო საბჭოთა ხელისუფლებისადმი.
ამ დეკლარაციამ გამოიწვია ეკლესიაში დაბნეულობა და დიდი საეკლესიო განხეთქილება, რომელიც დღემდე არ არის სრულად დაძლეული. ბევრმა ეპისკოპოსმა, სასულიერო პირმა და საერო პირმა არ მიიღო დეკლარაცია, ბევრმა აღნიშნა, რომ მიტროპოლიტმა სერგიმ მნიშვნელოვნად გადააჭარბა თავის უფლებამოსილებას, როგორც პატრიარქის მოადგილემ.
1929 წლის დეკემბერში მიტროპოლიტ სერგის, მიტროპოლიტმა პეტრემ (პოლიანსკი), რომელიც იმ დროს ემიგრაციაში იმყოფებოდა, 1929 წლის დეკემბერში მისწერა: „მიჭირს ჩამოვთვალო თქვენი ადმინისტრაციისადმი უარყოფითი დამოკიდებულების ყველა დეტალი, რაზეც არის პროტესტი და შეძახილები მორწმუნეებისგან დაწყებული იერარქებით დამთავრებული. ეკლესიის დანგრევის სურათი, რომელიც ასახულია, შოკისმომგვრელია. მოვალეობა და სინდისი არ მაძლევს საშუალებას, გულგრილი დავრჩე ასეთი სავალალო ფენომენის მიმართ. მოხარული ვარ, მივმართო თქვენს უწმინდესობას ყველაზე გულწრფელი თხოვნით, გამოასწოროს დაშვებული შეცდომა, რომელმაც ეკლესია დაამცირა, გამოიწვია უთანხმოება და განხეთქილება მასში და დაბნელა მისი ლიდერების რეპუტაცია; ასევე გთხოვ, გააუქმო სხვა საქმიანობა, რომელიც აღემატება შენს უფლებამოსილებას“.
მაგრამ მიტროპოლიტმა სერგიმ არ შეასრულა იერარქის მოთხოვნა, რომლის მოადგილე იყო. წარმოიშვა ფენომენი, რომელსაც მოგვიანებით უწოდეს "სერგიანიზმი": დამორჩილება (მათ შორის საეკლესიო საკითხებში) უღმერთო ხელისუფლებისადმი, რომლებიც ცდილობდნენ ეკლესიის განადგურებას. მიტროპოლიტ (მოგვიანებით პატრიარქ) სერგის თანამდებობის დამცველები აცხადებდნენ, რომ ამ, თუმცა დამამცირებელი გზით, იგი ცდილობდა ეკლესიის გადარჩენას სრული განადგურებისგან.
თუმცა, შემდგომმა ისტორიამ აჩვენა, რომ ეს იმედი არ გამართლდა, ბოლშევიკებმა განაგრძეს ეკლესიის ნგრევა და თითქმის მიაღწიეს მიზანს. უფრო მეტიც, თუ თავიდან ნაგულისხმევად ვარაუდობდნენ, რომ 1927 წლის დეკლარაციის შემდეგ რეპრესიებს ექვემდებარებოდნენ მხოლოდ ისინი, ვინც მას არ ეთანხმებოდა, მაშინ ცხადი გახდა, რომ არც დეკლარაციის მხარდაჭერა, არც საბჭოთა ხელისუფლებისადმი ლოიალობა და არც მიტროპოლიტ სერგისთან სიახლოვე არ იხსნიდა რეპრესიებისგან.
მსახურება ოდესის ეპარქიაში
ყოველივე ეს პირდაპირ შეეხო წმიდა მოწამე ანატოლის. ის იყო ეპისკოპოსი, რომელმაც არა მხოლოდ მიიღო და დაამტკიცა 1927 წლის დეკლარაცია, არამედ უშუალოდ მოაწერა ხელი მიტროპოლიტ სერგისთან ერთად. მაშინაც კი, მას შემდეგ რაც მიტროპოლიტ სერგის გაუგებრობისა და კრიტიკის ტალღა გაჩნდა სამღვდელოებასა და მორწმუნეებს შორის, ეპისკოპოსი ანატოლი დარჩა მისი ერთ-ერთი ახლო თანაშემწე. 1928 წელს დაინიშნა ოდესის ეპარქიაში. აქ იგი ეკლესიის წინააღმდეგ რეპრესიების ახალმა ტალღამ მოიცვა, რომელიც ბოლშევიკებმა 1929 წელს დაიწყეს.
მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მათ შორის ოდესის ეპარქიაში, ეკლესიები დაიხურა და მღვდლები დააპატიმრეს. 1931 წლისთვის ოდესაში ბევრი სასულიერო პირი დახვრიტეს ან ციხეში ჩააგდეს. ააფეთქეს ფერისცვალების ტაძარი, სამხედრო წმინდა სერგის ტაძარი, პორტში მდებარე წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია და ოდესის მრავალი სხვა ეკლესია. დანარჩენის უმეტესობა გადაკეთდა საწყობად ან გადაეცა სხვა დანიშნულებას.
არსებობს მტკიცებულება, რომ ამ სიტუაციაში 1934 ან 1935 წ ეპისკოპოსმა ანატოლიმ, რომელიც იმ დროისთვის მიტროპოლიტი გახდა, გამოთქვა მოსაზრება, რომ მიტროპოლიტ სერგის საეკლესიო პოლიტიკა მცდარი იყო, მაგრამ ამ ჩვენების დადასტურება ან უარყოფა შეუძლებელია. ამ დროს თავად ეპისკოპოსი ხშირად აჰყავდათ დაკითხვაზე, მათ შორის ღამით, ახდენდნენ მუქარასა და ძლიერ ფსიქოლოგიურ ზეწოლას. მან ამ ყველაფერს მოთმინებით გაუძლო და დაპატიმრებული სასულიერო პირების გათავისუფლებას ითხოვდა, რაც იმ დროს ძალიან საშიში იყო.
თვითმხილველების თქმით, მიტროპოლიტი ანატოლი ეწეოდა ძალიან მოკრძალებულ ცხოვრების წესს და ფეხით დადიოდა საეკლესიო მსახურებებზე და საქმეებზე. ის იყო ძალიან კეთილი და რბილი, ყოველთვის მშვიდი. მისი მთავარი მახასიათებელი იყო ლოცვითი კონცენტრაცია, რომელშიც ის თითქმის მუდმივად რჩებოდა.
ბოლო დაპატიმრება და წამება
1936 წლისთვის ხელისუფლებამ დახურა ოდესის თითქმის ყველა ეკლესია. ეპისკოპოსი მსახურობდა წმინდა დემეტრეს ეკლესიაში, რომელიც ერთადერთი მოქმედი ტაძარი იყო. 1936 წლის 27-28 ივლისის ღამეს იგი დააპატიმრეს და სასწრაფოდ გადაიყვანეს კიევში. იქ ის ექვსი თვის განმავლობაში იმყოფებოდა ციხეში ძალიან მძიმე პირობებში, რის შემდეგაც მოსკოვში გაგზავნეს. მის წინააღმდეგ წაყენებული ერთ-ერთი ბრალდება იყო ის, რომ მას თითქოს ჰქონდა კონტაქტები კათოლიკური ეკლესიის წარმომადგენლებთან და აწარმოებდა მოლაპარაკებებს მათთან კათოლიციზმზე მოქცევის, ასევე ანტისაბჭოთა აგიტაციის შესახებ. ეპისკოპოსმა ანატოლიმ კატეგორიულად უარყო ეს ბრალდება და განაცხადა, რომ იგი მტკიცედ იცავს მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას, არ აპირებს სადმე მოქცევას და არცერთ კათოლიკე მოღვაწესთან არ აქვს შეხება.
სასჯელი, რომელიც მას 1937 წლის იანვარში შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატმა გამოუტანა, ერთი შეხედვით რბილი იყო: „მხოლოდ“ ხუთი წელი ბანაკში. რადგან ამ პერიოდში სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანეს ძალიან ბევრს. თუმცა, მიტროპოლიტ ანატოლის შემთხვევაში, ბანაკში გატარებული ხუთი წელი სიკვდილის ტოლფასი იყო. ამის მიზეზი მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა გახდა, რომელიც პატიმრობის პერიოდში საგრძნობლად გაუარესდა. მას ჰქონდა კუჭის მწვავე წყლული, ასევე თითქმის მოეკვეთა ფეხები. ამის მიუხედავად, იგი გაგზავნეს ჩრდილოეთით კომის რესპუბლიკაში.
პატიმრებს გზის ნაწილის გავლა ფეხით მოუწიათ. ავადმყოფი და დაქანცული მიტროპოლიტი ანატოლი გაჭირვებით დადიოდა, ხშირად ეცემოდა, მცველები მას თოფის კონდახებით სცემდნენ. და თუ გონებას დაკარგავდა, სატვირთო მანქანას უკანა მხარეს სვამდნენ და მერე ისევ ფეხით გაჰყავდათ. კილტოვსკაიას სასოფლო-სამეურნეო კოლონიაში მას საერთო სამუშაოზე განამწესეს, მაგრამ მალევე დაავადდა პნევმონიით და კინაღამ დაკარგა მხედველობა. ბანაკის ხელმძღვანელობის აღწერილობიდან: ”ის ასრულებს თავისი სამუშაოს 62%. სიბერის გამო ცუდად მუშაობს, მაგრამ ცდილობს“.
1938 წლის დასაწყისში იგი მოათავსეს ბანაკის საავადმყოფოში, სადაც გარდაიცვალა 23 იანვარს. სიკვდილის წინ სახარება გამოგლიჯეს ხელიდან, მაგრამ ჯვრის წართმევა ვერ შეძლეს. მეუფეს სიკვდილამდე ხელში ეჭირა ჯვარი.
მისი ცხოვრებისეული მოგზაურობა გვასწავლის, მოვექცეთ ცხოვრების ყველა გარემოებას თავმდაბლობით და ღვთის ნების სრული დამორჩილებით. არასოდეს და არავითარ შემთხვევაში არ დატოვოთ ეკლესია და ნუ დათმობთ სინდისს. ასევე ღვთისგან ბოძებული ნიჭი გამოავლინეთ, მეცნიერებაში, განათლებაში თუ ომის მსხვერპლთა დახმარების ორგანიზებაში.
სიმბოლური და ძალიან სწორია, რომ წმინდა ახალმოწამეთა და აღმსარებელთა შორის ვადიდებთ როგორც მიტროპოლიტ სერგის (სტრაგოროდსკის) მომხრეებს, ასევე მისი საეკლესიო პოლიტიკის კრიტიკოსებს. ეს გვიჩვენებს, რომ ქრისტეს ეკლესია ერთია, მიუხედავად არსებული განსხვავებებისა, და რომ მას აერთიანებს ქრისტესადმი ერთგულება, მისი მცნებები და ეკლესიის დოქტრინა.