ალბანეთის ახალი არქიეპისკოპოსი იოანე. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 15 მარტს ალბანეთის ეკლესიის ახალი წინამძღვრის არჩევნები ჩატარდა ტირანაში, იტყობინება მჟკ ალბანეთში. ალბანეთის ახალი მთავარეპისკოპოსი კორჩის მიტროპოლიტი იოანე (პელიუშ) გახდა.
ალბანეთის ეკლესიის წესდების თანახმად, სინოდმა აირჩია ეკლესიის ახალი წინამძღვარი. ამჟამად მის შემადგენლობაში შედის შვიდი ეპისკოპოსი:
1. ბერატის, ვლორისა და კანინის მიტროპოლიტი ასტი (ბაკალბაში; დაბადებული 1974 წ.)
2. კორჩინსკის, პოგრადეცკის, კოლონიის, დევოლსკის და ვოსკოპოსკის მიტროპოლიტი იოანე (პელუში; დაბადებული 1956 წ.)
3. გიროკასტრის მიტროპოლიტი დიმიტრი (დიკბასანი; დაბ. 1940 წ.)
4. აპოლონიისა და ფერიის მიტროპოლიტი ნიკოლოზი (ჰიუკი; დაბადებული 1972 წ.)
5. ელბასანის, შპატისა და ლიბრაჟდის მიტროპოლიტი ანტონი (მერდანი; დაბადებული 1959 წ.)
6. ამანტის მიტროპოლიტი ნათანაელი (სტერგიუ; დაბადებული 1957 წ.)
7. კრუას ეპისკოპოსი ანასტასი (მამაი; დაბადებული 1979 წ.)
წინამძღვრის არჩევის დასრულების შესახებ ზარის დარეკვით იუწყეს.
ალბანეთის ახალი მთავარეპისკოპოსი იოანე (პელუში) დაიბადა 1956 წლის 1 იანვარს ალბანეთში, ბექთაშის ოჯახში. მისი ოჯახი კომუნისტური რეჟიმის პირობებში დევნას განიცდიდა - მამამისი 1944 წელს დააპატიმრეს, როგორც "სახელმწიფოს მტერი".
მიუხედავად კომუნისტურ ალბანეთში ათეისტური რეპრესიებისა, ახალგაზრდამ დიდი ინტერესი გამოიჩინა რელიგიური საკითხების მიმართ. 1975 წელს იგი მეგობრის, საიდუმლო მართლმადიდებელი ქრისტიანის მეშვეობით გაეცნო ახალ აღთქმას, რამაც ღრმად იმოქმედა მის გაქრისტიანებაზე. 1979 წელს იოანე ფარულად მონათლა მღვდელმა კოსმა კირიომ.
კომუნისტური რეჟიმის დაცემის შემდეგ, ამერიკაში ალბანური მართლმადიდებლური თემის სტიპენდიის წყალობით, განათლება მიიღო ბრუკლინში, წმინდა ჯვრის სასულიერო სკოლაში. 1993 წელს სწავლის დასრულების შემდეგ ის დაბრუნდა ალბანეთში, რათა დახმარებოდა ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის აღდგენაში.
1994 წელს მთავარეპისკოპოსმა ანასტასიმ აკურთხა დიაკვნად, შემდეგ კი მღვდლად. მოგვიანებით დაინიშნა დურესის სასულიერო აკადემიის რექტორის თანაშემწედ და 1996 წელს ამაღლდა არქიმანდრიტის ხარისხში.
1998 წლის 18 ივლისს წმინდა სინოდმა იგი აირჩია კორჩინსკის მიტროპოლიტად. ეპისკოპოსი იოანე წარმოადგენდა ალბანეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას სხვადასხვა საერთაშორისო ღონისძიებებზე და თავისუფლად ფლობს ალბანურ, ბერძნულ და ინგლისურ ენებს.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ცნობილი გახდა ახალი წინამძღვრის არჩევის თარიღი.