ყაზახეთის მართლმადიდებელთა მეთაურის მიმართვა ქვეყანაში გლოვის დღეს
ასტანასა და ყაზახეთის მიტროპოლიტმა ალექსანდრემ 10 იანვარს ივერიის წმ. სერაფიმეს სახელობის ეკლესიაში პანაშვიდი აღასრულა, შემდეგ კი ეროვნულ ტრაგედიასთან დაკავშირებით ყაზახურ მედიაში მიმართვა გააკეთა, იუწყება patriarchia.ru.
„ყაზახეთის ხალხი ამ დღეებში უმძიმეს გამოცდას გადის. ჩვენი ქვეყანა დაექვემდებარა მზაკვრულ თავდასხმას ექსტრემისტების მიერ, რომლებიც ყველაზე სასტიკ საშუალებებს იყენებდნენ ხალხის დასაშინებლად, აიძულებდნენ მათ განახორციელონ თავიანთი მანკიერი ნება, გაანადგურონ კეთილმეზობლობისა და ტოლერანტობის პრინციპები და გაანადგურონ სახელმწიფო სუვერენიტეტი. ქაოსი და ძალადობა უნდა შეწყდეს ჭეშმარიტების ტრიუმფისა და მოქალაქეების მშვიდობიანი ცხოვრების სახელით, ”- თქვა ვლადიკა ალექსანდრემ.
მიტროპოლიტმა ალექსანდრემ ასევე განაცხადა, რომ მხარს უჭერს ყაზახეთის პრეზიდენტის კასიმ-ჟომარტ ტოკაევის გადაწყვეტილებას, რომელმაც მოუწოდა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის  წევრი ქვეყნების კონტიგენტების ყაზახეთში შეყვანას. „ჩვენ ვართ ყაზახეთის ხალხი - ერთი დიდი მრავალეროვნული და მრავალკონფესიური ოჯახი. ამ რთულ დღეებში ვუსამძიმრებ გარდაცვლილის ნათესავებსა და მეგობრებს, დაჭრილებს - სწრაფ გამოჯანმრთელებას ვუსურვებ, ყველას, ვინც მუშაობს მომხდარის შედეგების დასაძლევად - გამბედაობას და ძლიერებას, ხოლო ყაზახეთის მთელ ხალხს - ერთსულოვნებას. მთავარია სოლიდარობა და მონდომება ექსტრემიზმთან ბრძოლაში“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ალექსანდრემ.
დღეს, 10 იანვარს, ყაზახეთის ყველა ეკლესიაში შეიარაღებული ბანდიტური ფორმირებების მოქმედების შედეგად დაღუპულთა პანაშვიდი აღევლინება. მანამდე მიტროპოლიტმა ალექსანდრემ მიმართა, რომ პროვოკაციებს არ დაემორჩილონ. ”მხოლოდ ეშმაკს შეუძლია იზეიმოს გამარჯვება, მაშინ როდესაც ძმები მტრობენ და ანადგურებენ ერთმანეთს”, - თქვა ვლადიკა ალექსანდრემ და მოუწოდა შეჩერებულიყო კონფლიქტის წაქეზება.
ამ დროისთვის დაკავებულთა საერთო რაოდენობა თითქმის 8 ათასს აღწევს. საგანგებო მდგომარეობის დარღვევისა და აქციების მოწყობის ბრალდებით 3022 პირი სასამართლოს წინაშე წარსდგა. ქვეყანა თანდათან უბრუნდება ჩვეულ ცხოვრებას - ინტერნეტი ისევ მუშაობს, ფრენები განხორციელდება ქვეყნის ყველა აეროპორტში, გარდა ალმათის და ტალდიკორგანისა. მეწარმეთა ეროვნული პალატა „ატამეკენი“ მოვლენებიდან ზარალს დაახლოებით 190 მილიონ ევროს აფასებს. მსხვერპლთა ზუსტი რაოდენობა ჯერჯერობით უცნობია – თუმცა, ცხადია, რომ საუბარია ათეულობით მსხვერპლზე.