გერმანიის კათოლიკური ეკლესიის წევრებმა თავი ლგბტ პირებად გამოაცხადეს
ხშირად ცისარტყელას სიმბოლოები წარმოდგენილია პროტესტანტულ კრებებში, რომლებიც აჩვენებენ ლგბტ "სტუმართმოყვარეობას". ფოტო: novayagazeta.ru
გერმანული ყოველკვირეული გაზეთი Zeit-ის ცნობით, გერმანიაში რომის კათოლიკური ეკლესიის 125-მა წარმომადგენელმა საჯაროდ გამოაცხადა ლგბტქ+ თემთან კავშირი და მოითხოვა საეკლესიო შრომის კანონის შეცვლა.
როგორც შეტყობინებაშია აღნიშნული, მათ შორის, ვინც ლგბტქ+-ს კუთვნილება გამოაცხადა, არიან მღვდლები, მოძღვრები-რეფერენტები და კათოლიკური თემის ლიდერები, რელიგიური სკოლების მასწავლებლები და ეკლესიის ადმინისტრაციის თანამშრომლები.
კათოლიკეების ჯგუფმა გამართა აქცია „#OutInChurch. ეკლესიისთვის შიშის გარეშე“, რომელშიც მათ გააკეთეს კოლექტიური გამოცემა, ანუ ღიად აღიარეს, რომ ისინი არიან ქვიერები ან ადამიანები, რომლებიც არ არიან ჰეტეროსექსუალები.
აქციის მონაწილეებმა მოთხოვნების სრული სია Instagram-ის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნეს. აქტივისტები მოითხოვდნენ ეკლესიის შრომის კანონების შეცვლას, რათა „სექსუალური ორიენტაცია და გენდერული იდენტობა აღარ იყოს სამსახურიდან გათავისუფლების ან დისკრიმინაციის საფუძველი“. მათ ასევე სურთ, რომ საეკლესიო სწავლებიდან ამოღებულ იქნეს „სქესის და სექსუალობის ცილისმწამებლური განცხადებები“.
გამოცემის ცნობით, 20-მდე კათოლიკური ასოციაცია და ორგანიზაცია სოლიდარობას უცხადებს ქვიარ კათოლიკეებს. ერთობლივ განცხადებაში მათ განაცხადეს, რომ აღარ უნდა არსებობდნენ ჩრდილში შიშის გამო, თუ ისინი არ შეესაბამება ეკლესიის მიერ სტანდარტიზებულ გენდერულ იმიჯს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ფინეთმა სასამართლო განხილვამდე მიიყვანა დეპუტატ პაივი რიასანენის სისხლისსამართლებრივი დევნა ბიბლიის ციტირების გამო, სადაც ჰომოსექსუალობას უწოდებენ შეურაცხყოფას.