სმე-ის ჩერნოგორიის მიტროპოლია: არ ვუჭერთ მხარს უღვთო ძალაუფლების დაბრუნებას
სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერნოგორია-პრიმორსკის მიტროპოლიამ განაცხადა, რომ არ მონაწილეობს მონტენეგროში ახალი მთავრობის შექმნის პოლიტიკურ პროცესებში, მაგრამ არ დაუჭერს მხარს პრეზიდენტ მილო ჯუკანოვიჩის უღვთო რეჟიმის ხელისუფლებაში დაბრუნებას, რომელმაც შეზღუდა კანონიკური ეკლესიის რელიგიური უფლებები და თავისუფლება, იუწყება მეტროპოლია თავის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
თავისი განცხადებით, მონტენეგრო-პრიმორსკის მიტროპოლიტმა უარყო ქვეყანაში გავრცელებული ჭორები მიტროპოლიტ იოანიკის მიერ უმცირესობის მთავრობის ფორმირების სავარაუდო მხარდაჭერის შესახებ, ვიცე-პრემიერ დრიტან აბაზოვიჩის ხელმძღვანელობით. ამასთან, აღნიშნულია, რომ სერბეთის ეკლესიის იერარქი აფასებს 2020 წლის არჩევნებში გამარჯვებას ათეისტურ რეჟიმზე.
„ამიტომ, არავინ მოელოდეს, რომ მიტროპოლიტი მხარს დაუჭერს რაიმე მთავრობის ფორმირებას, რომელიც პირდაპირ თუ ირიბად დააბრუნებს ყოფილ რეჟიმს ხელისუფლებაში. შეგახსენებთ, რომ ყოფილი რეჟიმის ოფიციალურმა წარმომადგენლები, სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური უფლებებისა და თავისუფლების მინიჭების საფრთხის გამო, განიკვეთნენ ეკლესიიდან და, ამრიგად, მის წიაღში დარჩნენ გულწრფელ მონანიებამდე, რაც, სამწუხაროდ, დღემდე არ მომხდარა“, - აღნიშნეს მეტროპოლიაში.
2020 წლის არჩევნების დროს, ეკლესიის მიმართ ჯუკანოვიჩის პოლიტიკის გამო ხალხის აღშფოთების ფონზე, მონტენეგროს პარლამენტში უმრავლესობა მოიპოვა ოპოზიციამ, რომელმაც შექმნა მთავრობა პრემიერ მინისტრ ზდრავკო კრივოკაპიჩის ხელმძღვანელობით.
მედიის ცნობით, 2022 წლის თებერვალში მონტენეგროს პარლამენტი კრივოკაპიჩის მთავრობისადმი უნდობლობის გამოცხადებას გეგმავს, რაც მის გადადგომას გამოიწვევს. ახალი პრემიერ-მინისტრი შესაძლოა გახდეს მოქმედი ვიცე-პრემიერი დრიტან აბაზოვიჩი, რომელიც შეერთებული შტატების პროტეჟად ითვლება.
როგორც მჟკ იტყობინება, შეერთებული შტატები უკმაყოფილოა „სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის გავლენით მონტენეგროს დამოუკიდებელ ინსტიტუტებზე“.