რმე-ს ეგზარხოსი "ტაძარ-ქოხებზე" აფრიკაში: რას აკეთებდნენ ბერძნები 100 წელი?
რმე-ს საპატრიარქოს ეგზარხოსი აფრიკაში, კლინის მიტროპოლიტი ლეონიდე რუსულ საექსპერტო სკოლაშთან ინტერვიუში აღშფოთდა კონტინენტზე მართლმადიდებელი ტაძრების მდგომარეობით . მისიონერული ჯგუფები მეუფეს მუდმივად  აბარებენ ანგარიშს საქმის ვითარებაზე ქრისტიანებს შორის, რომლებმაც სურვილი გამოთქვეს შეერთებოდნენ რმე-ს. დიდი მრისხანება გამოიწვია ტაძრების ძალიან საცოდავმა მდგომარეობამ. ეგზარხოსმა აღნიშნა, რომ ადამიანებს უხდებათ ლოცვა და მსახურება ფაქტიურად სადაც მოუხდებათ. ეს რაღაც " ქოხებია", რომლებიც ნაჩაქარევად  არის აწყობილი თუნუქის ყუთებისგან და ა.შ.
მიტროპოლიტმა ლეონიდმა გაიხსენა, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის იურისდიქცია გავრცელებულ იქნა მთელს კონტინენტზე XX საუკუნის დასაწყისში პატრიარქ მელეთის (მეტაკსაკისი) დროს. ამასთან დაკავშირებით ეგზარხოსმა დასვა შეკითხვა: "რა გაკეთდა ამ 100 წლის მანძილზე, თუ ჩვენ ჩამოვდივართ და ვხედავთ ამ  სიდუხჭირეს?". თავის მხრივ მან თქვა, რომ ტაძრების მშენებლობა არის აფრიკაში რმე-ს  მოღვაწეობის  ერთ-ერთი მიმართულება. ასევე იგეგმება სამონაზვნო თემების შექმნა და განათლების მისაღებად აფრიკელი სტუდენტების გაგზავნა  მოსკოვის სასულიერო სკოლებში. უკვე ახლა, ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე, პირველი ახალგაზრდა ადამიანები ემზადებიან რუსეთში ჩამოსასვლელად რუსული ენის შესასწავლად. არ შეწყვეტს რმე ასევე მისიონერულ მოღვაწეობას. დღეს მართლმადიდებლობის მიმართ გულწრფელ ინტერესს იჩენენ პროტესტანტული თემები და ითხოვენ რუსი კატეხიზატორების გაგზავნას.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს ზაპოროჟიეს ეპარქიამ გადასცა ხატები და შესამოსელი ტანზანიის კლირიკებს.