დუმენკომ მოუწოდა თავის მხარდამჭერებს არ დაიპყრონ უმე-ის ტაძრები
2022 წლის 22 თებერვალს, მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანი დუმენკომ მოუწოდა მისი ორგანიზაციის მხარდამჭერებს "არ გამოიჩინონ ძალადობა" უმე-ის ქონებისა და მორწმუნეების მიმართ, იუწყება დუმენკოს მომხრეების ოფიციალური ვებგვერდი.
უკრაინელებისა და „ყველა თანამოქალაქისადმი“ მიმართვაში დუმენკომ განაცხადა, რომ „უკრაინა ამაყობს რელიგიათაშორისი და ეთნიკური მშვიდობით“.
მისი თქმით, „როგორც არ ცდილობდა კრემლი წლების განმავლობაში კონფრონტაციის გაღვივებას, მან წარმატებას ვერ მიაღწია“. მან პირობა დადო, რომ „ერთად ახლაც არ დავუშვებთ ამ შინაგანი სიმშვიდის დარღვევას“.
დუმენკომ, მეუ-ს სახელით, მოუწოდა "არ დაუშვან ძალადობა თემების საკუთრებაზე" ან უმე-ის მხარდამჭერებზე.
„თუ თქვენ ხართ აგრესორის მხრიდან კონკრეტული უკანონო ქმედებების მოწმე, განსაკუთრებით რელიგიური ლოზუნგებით დაფარული, იმოქმედეთ კანონის შესაბამისად, მიმართეთ სამართალდამცავებს, ნუ აჰყვებით პროვოკაციებს. მტერი მხოლოდ მიზეზს ეძებს თავისი აგრესიის გასამართლებლად - ჩვენი საერთო ამოცანაა მისი გეგმების ჩაშლა“, - წერს მეუ-ს ხელმძღვანელი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბოლო წლებში უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ძალით წაართვეს 122 ეკლესია უამრავი კანონდარღვევით და 220 მრევლი უკანონოდ ხელახლა დარეგისტრირდა მეუ-ში.