ბელორუსის ეგზარქოსი: ჩვენ ვლოცულობთ უკრაინაში მშვიდობისა და შერიგებისთვის
სრულიად ბელორუსის საპატრიარქო ეგზარქოსმა, მინსკისა და ზასლავის მიტროპოლიტმა ვენიამინმა უკრაინისა და რუსეთის მორწმუნეებს მიმართა სწრაფი შერიგებისკენ. მიმართვის სრული ტექსტი გამოქვეყნებულია ბელორუსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
„უკრაინის მიწაზე კონფლიქტი გუშინ არ დაწყებულა, მაგრამ ბოლო მომენტამდე არსებობდა მისი მშვიდობიანი მოგვარების იმედი. ისინი, ვინც დღეს ერთმანეთის წინააღმდეგ დგანან საბრძოლო პოზიციებზე, ხშირად არიან სისხლით, რწმენით და სულით ნათესავები. ორივე მხრიდან ჯარისკაცები იღუპებიან, მშვიდობიანი მოსახლეობა იტანჯება. ჩვენ, როგორც ერთ ოჯახად ვგრძნობთ თავს რუსებთან და უკრაინელებთან, ვიზიარებთ ჩვენი და-ძმების ტკივილს“, - ამბობს ეპისკოპოსი ვენიამინი.
სრულიად ბელორუსის საპატრიარქო ეგზარქოსი დარწმუნებულია, რომ მხოლოდ შერიგებით და საომარი მოქმედებების უსწრაფესი შეწყვეტით შეიძლება მოიძებნოს გამოსავალი კონფლიქტიდან.
„როგორც ჩვეულებრივ ოჯახში არის განსაცდელების დრო, ასევე წარმოიქმნება წინააღმდეგობები და კონფლიქტები მოძმე ხალხებს შორის ურთიერთობებში, რომელთა მოგვარებაც ზოგჯერ ძალიან რთულია. და კაცობრიობის მტერს განსაკუთრებით უხარია, როცა ძმა ძმის წინააღმდეგ მიდის. ბელორუსის მართლმადიდებელი ეკლესია მოუწოდებს გადადგას ნაბიჯები ერთმანეთის მიმართ“, - მოუწოდა მიტროპოლიტმა.
„გავიხსენოთ ნათლობა საერთო გუმბათის ქვეშ, ჩვენი საერთო სულიერი მემკვიდრეობა, ჩვენი წმინდანები. მოვუწოდებ ჩვენი ეკლესიის ყველა ერთგულ შვილს, გულმოდგინედ ილოცონ, რომ მშვიდობა დაბრუნდეს უკრაინულ მიწაზე და მოძმე ხალხებმა იპოვონ გზა შერიგებისა და ურთიერთპატიებისკენ“, - ამ სიტყვებით დაასრულა ეპისკოპოსმა ვენიამინმა.