ნოვოჟივოტოვში, მეუ-ს მიმდევრებმა სცემეს მღვდელი და დაანგრიეს სალოცავი
მეუ-ს მხარდამჭერთა ჯგუფმა ვინიცის რაიონის სოფელ ნოვოჟივოტოვში სცემეს მართლმადიდებელი მღვდელი და გაანადგურეს უმე-ის წმინდა შუამავლობის ეკლესიის თემის სალოცავი. ამის შესახებ "Pershiy Kozatsky" ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე იტყობინება.
არხს შემთხვევის ადგილიდან განუცხადეს, რომ 25 თებერვალს, დაახლოებით 11:00 საათზე, „ეკლესიის წინამძღოლი, დეკანოზი პეტრე მონასტრელი გააფრთხილეს, რომ მეუ-ს წევრები ტაძართან იკრიბებოდნენ“.
ადგილზე მისულ მღვდელს სალოცავი ხატებთან ერთად დაინგრეული დახვდა.
„დიდი ხნის განმავლობაში, საზოგადოება იძულებული იყო ებრძოლა თავისი სალოცავისთვის და ელოცა ტაძრის მახლობლად მდებარე პატარა ქოხში“, - აცხადებენ ჟურნალისტები. ”მაგრამ ბარბაროსებისთვის საკმარისი არ აღმოჩნდა ის, რაც მათ გააკეთეს. სასულიერო პირს მივარდნენ და სცემეს “.
შემთხვევის ადგილზე პოლიცია გამოიძახეს, მაგრამ მათ აბსოლუტურად არაფერი გაუკეთებიათ. პოლიციამ განაცხადა, რომ სამლოცველო არ არის რეგისტრირებული შენობა და მორწმუნეებმა ახლა უბრალოდ უნდა გაწმინდონ იქაურობა.
ამავდროულად, პოლიციამ უარი თქვა დეკანოზ პეტრე მონასტრელის განცხადების მიღებაზე.
„სამართალდამცავებმა მღვდელს უთხრეს, რომ სანამ არ გადაიღებდა და არ დააკონკრეტებდა ცემას, არავინ არაფერს გააკეთებს. უახლოესი ადგილი, სადაც ცემის გადაღება შეიძლებოდა, არის ქალაქი გაისინი, რომელიც ნოვოჟივოტოვიდან 70 კილომეტრში მდებარეობს. ბუნებრივია, ასეთ პირობებში ჰაისინში მოხვედრა შეუძლებელია, ”- ამბობს პერშიი კოზაცკი.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უმე-ის ტაძარი ს. ნოვოჟივოტოვოში, ვინიცას რაიონი, კვლავ დაიკავეს მეუ-ის დამპყრობლებმა.