ფილარეტმა შესთავაზა უმე-ს გაერთიანება "ერთ ადგილობრივ ეკლესიად"
ფილარეტ დენისენკომ შსათავაზა უნეტარეს ონუფრეს შექმნან ,, ერთიანი ადილობრივი ეკლესია''. ფოტო: dialog.ua
კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა ფილარეტ დენისენკომ ღია წერილი მისწერა უმე-ის წინამძღვარს, უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრის. სქიზმატური ორგანიზაციის ლიდერი გვთავაზობს „გაერთიანებას“ და „ერთი ადგილობრივი ეკლესიის“ შექმნას. მიმართვა უმე(კ)-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
დენისენკოს თქმით, „ერთი ადგილობრივი ეკლესია“ „გააერთიანებს ყველა უკრაინელს, მოუტანს მშვიდობას უკრაინაში, შეინარჩუნებს მის მთლიანობასა და დამოუკიდებლობას“.
მჟკ-მ ფართოდ გააშუქა უკრაინელი სქიზმატიკოსების წინა „გამაერთიანებელი“ ინიციატივა, რომელიც თითქმის მაშინვე დაინგრა და კიდევ უფრო დიდი განხეთქილება მოუტანა უკრაინას, შემდეგ კი მთელ მსოფლიო მართლმადიდებლობას. 2018 წლის 15 დეკემბერს კიევში გაიმართა ე.წ. „გაერთიანების საბჭო“, რომლის დროსაც ორი სქიზმატური ჯგუფი - უმე(კ) და უკრაინის ავტოკეფალური მართმადიდებლური ეკლესიისგან, მაშინდელი პრეზიდენტის პეტრო პოროშენკოს აქტიური მონაწილეობით და საპატრიარქოს მხარდაჭერით კონსტანტინოპოლმა შექმნა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია (მეუ).
მეუ-ს ხელმძღვანელად სერგეი დუმენკო (ეპიფანე) აირჩიეს, რომელიც "დაადგინა" განთავისუფლებულმა და ანათემირებულმა დენისენკომ. თავად ფილარეტი გარკვეული პერიოდის განმავლობაში საკუთარ თავს უწოდებდა მეუ-ს "საპატიო პატრიარქს", მაგრამ მალე ახალი ორგანიზაცია გაიყო და ის დაუბრუნდა უმე(კ)-ს ხელმძღვანელობას, რომელმაც დაკარგა ზოგიერთი სასულიერო პირი. ორ სქიზმატულ ჯგუფს შორის ქონებრივ საკითხებზე სამართლებრივი დავა და სასამართლო პროცესები დღემდე გრძელდება.