ბელორუსის ეგზარქოსი: ჩვენ ვლოცულობთ,რომ მოძმე ხალხებმა იპოვონ შერიგების გზა
2022 წლის 11 მარტს, მინსკისა და ზასლავის მიტროპოლიტმა ვენიამინმა, სრულიად ბელორუსის საპატრიარქო ეგზარქოსმა, მღვდელმსახურებს და საერო პირებს მიმართა უკრაინაში სამხედრო კონფლიქტის შესახებ. ტექსტი განთავსებულია ბელორუსის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოფიციალურ პორტალზე.
მიტროპოლიტმა ვენიამინმა აღნიშნა, რომ უკრაინის ტერიტორიაზე კონფლიქტი დიდი ხნის წინ დაიწყო, მაგრამ მისი მშვიდობიანი მოგვარების იმედი ჯერ კიდევ არსებობდა.
„ისინი, ვინც დღეს ერთმანეთის წინააღმდეგ დგანან საბრძოლო პოზიციებზე, ხშირად არიან სისხლით, რწმენითა და სულისკვეთებით მონათესავე ადამიანები“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
„ჩვენ, რომლებიც ერთ ოჯახად ვგრძნობთ თავს რუსებთან და უკრაინელებთან, ვიზიარებთ ჩვენი და-ძმების ტკივილს. დღეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პავლე მოციქულის სიტყვები, რომ ჩვენი „ღმერთი არ არის უწესრიგობის, არამედ მშვიდობის ღმერთია“ (1 კორ. 14:33). მხოლოდ შერიგებითა და საომარი მოქმედებების უსწრაფესი შეწყვეტით შეიძლება ვეძიოთ გამოსავალი წარმოქმნილი კონფლიქტიდან“, - განაცხადა ბელორუსის ეგზარქოსმა.
„როგორც ჩვეულებრივ ოჯახში არის განსაცდელების დრო, ასევე წარმოიქმნება წინააღმდეგობები და კონფლიქტები მოძმე ხალხებს შორის ურთიერთობებში, რომელთა მოგვარებაც ზოგჯერ ძალიან რთულია. კაცობრიობის მტერს განსაკუთრებით უხარია, როცა ძმა ძმის წინააღმდეგ მიდის“, - დასძინა მან. - ბელორუსის მართლმადიდებლური ეკლესია მოუწოდებს გადაიდგას ნაბიჯები ერთმანეთის მიმართ. გავიხსენოთ ნათლობის საერთო შრიფტი, ჩვენი საერთო სულიერი მემკვიდრეობა, ჩვენი წმინდანები“.
ეპისკოპოსმა გაიხსენა წმინდა სილუანე ათონელის ლოცვა: „უფალო, მიეცი მშვიდობა შენს ხალხს. დაე, ყველა შენმა ხალხმა გაიგოს შენი სიყვარული და სულიწმიდის სიტკბო, დაივიწყონ ადამიანებმა მიწიერი მწუხარება, დატოვონ ყველაფერი ცუდი და სიყვარულით შეგიერთდნენ, დაე იცხოვრონ მშვიდად, შეასრულონ შენი ნება შენი დიდებისთვის’’.
დასასრულს, მინსკის მიტროპოლიტმა მოუწოდა ბელორუსის ეკლესიის ყველა ერთგულ შვილს, ილოცონ, რომ მშვიდობა დაბრუნდეს უკრაინის მიწაზე და მოძმე ხალხებმა იპოვონ გზა შერიგებისა და ურთიერთპატიებისკენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, სერბეთის ეკლესიის წინამძღვარი პორფირი თვლის მოძმე ხალხებს შორის ომი სახიფათოა მთელი მსოფლიოსთვის.