Მიტ. კლიმენტი: უმე-ის მომავალი მხოლოდ ომის შემდეგ უნდა განისაზღვროს
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა, BBC News Ukraine-ის ჟურნალისტებთან საუბარში, კატეგორიულად უარყო რაიმე სახის დაახლოება მეუ-სთან და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ომის დასრულებამდე არ ღირს სერიოზული ნაჩქარევი ნაბიჯების გადადგმა უმე-ის მომავალ ბედთან დაკავშირებით.
„უმე-ის მომავალს , მთელი საეპისკოპოსო საბჭო განსაზღვრავს. დღეს ეპისკოპოსები ვერ იკრიბებიან, ზოგიერთ ეპარქიაში, მაგალითად ჩემი, ეპარქიის ტერიტორია დაყოფილია რამდენიმე ნაწილად და მათ შორის არანაირი კავშირი არ არის“, - განაცხადა ვლადიკამ.
მიტროპოლიტმა ასევე აღნიშნა, რომ ომის დროს საეპისკოპოსო კრების მოწვევა შეუძლებელია.
„ამიტომ, დღეს საეკლესიო ცხოვრების გზების გაგება სამომავლოდ შეიძლება იყოს მხოლოდ ინდივიდუალური ასახვის დონეზე, რაც ყოველთვის არ შეესაბამება რეალურ პერსპექტივებს. რეალური, ლეგიტიმური და, შესაბამისად, ავტორიტეტული გადაწყვეტილებების მიღება მხოლოდ ეპისკოპოსთა საბჭოს შეუძლია. მნიშვნელოვანი საქმეები არ უნდა გაკეთდეს ნაჩქარევად და მათ არ უნდა მოჰყვეს ახალი განხეთქილება, არამედ წმინდა ეკლესიის ერთიანობის განმტკიცება“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
ასევე ინტერვიუს დროს ვლადიკამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ერთადერთი კანონიკური და სიცოცხლისუნარიანი ეკლესია უკრაინაში არის უმე, რომელსაც ხელმძღვანელობს მიტროპოლიტი ონუფრი.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ საომარი მდგომარეობის გამოყენებით, ფანარის აგენტები უკრაინის ეკლესიაში მორიგი განხეთქილების პოპულარიზაციას უწევენ.