პოლონეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ დაადასტურა ფანარის მეთაურის ვიზიტი
პოლონეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ დაადასტურა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს ქვეყანაში ვიზიტი, იუწყება ეკლესიის ოფიციალური ვებგვერდი.
2022 წლის 22 მარტს საბჭოს სხდომაზე, პოლონეთის ეკლესიის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ საბას თაოსნობით და ყველა ეპისკოპოსის და მთავარეპისკოპოსის მონაწილეობით, გააჟღერეს ინფორმაცია ფანარის მეთაურის პოლონეთში ჩასვლის შესახებ.
ასევე, პოლონეთის ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭომ მხედველობაში მიიღო პატრიარქ ბართლომეს ინფორმაცია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოში ახალი წმინდანების კანონიზაციის შესახებ.
გავრცელებული ინფორმაციით, „შეხვედრაზე შეფასდა ცალკეული ადგილობრივი ეკლესიების არსებული პოზიციები თანამედროვე სამყაროში მართლმადიდებლობის პოზიციის შესახებ“. ამასთან დაკავშირებით, ეპისკოპოსთა საბჭომ გადაწყვიტა მიმართოს ადგილობრივი ეკლესიების ყველა მეთაურს წინადადებით, მოიწვიონ კრება ვითარების განსახილველად.
როგორც მჟკ წერდა, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო იტყობინება, რომ პოლონეთის პრეზიდენტმა ანჯეი დუდამ ქვეყანაში ფანარის მეთაური მიიწვია და მოწვევა ასევე მიიღო პოლონეთის ეკლესიის წინამძღვრისგან, მიტროპოლიტი საბასგან.