ლვოვში შეიარაღებულმა პირმა გამოაცხადა უმე-ის ტაძრის მოახლოებული დანგრევა
2022 წლის 25 აპრილს, წმინდა ორშაბათს, ლვოვში, უცნობი მამაკაცი იარაღით მივიდა ეკლესიაში ლვოვ-სიხივის მიკრორაიონში უმე-ს მოციქულების თასნასწორი პრინცი ვლადიმირის სახელობის ტაძარში და გამოაცხადა ეკლესიის მოახლოებული დანგრევა. ინციდენტის ამსახველი ვიდეო YouTube არხზე Pravoslavny Journalist გამოქვეყნდა.
კაცმა დემონსტრაციულად გადატენა იარაღი და თქვა, რომ „ამას დავანგრევთ, ორშაბათიდან დავიწყებთ, ძმები უკვე იკრიბებიან“. ამის შემდეგ მან თავისი ჯიპით შემოუარა ტაძარს და ფანჯრიდან წამოიძახა: „სიკვდილი მოსკოველებს!“
ეროვნული პოლიცია, რომელიც, მრევლის თქმით, ტაძართან ახლოს იმყოფებოდა, ინციდენტში არ ჩარეულა.
მანამდე ლვოვის წმიდა მოციქულთა თანასწორი პრინც ვლადიმერის სახელობის უმე-ის ტაძარს უკვე თავს დაესხნენ რადიკალები.
2018 წლის 28 იანვარს რადიკალმა აქტივისტებმა გადაკეტეს ტაძარი, რის შემდეგაც, 3 თებერვლის ღამეს, უმე-ის ეკლესიას ცეცხლი წაუკიდეს. ხანძარმა გაანადგურა სახურავი, 100 კვ.მ ხის ჭერი, იატაკი და საეკლესიო ჭურჭელი.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, რადიკალები, რომლებმაც მიხალჩაში ტაძარი აიღეს, ახალ თავდასხმას ამზადებენ უმე-ზე, იუწყება ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქია.