დანილოვი: ,,მირიანე’’ გადაწყვეტს უმე-ს ბედს სახელმწიფოს სასარგებლოდ
უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარე ოლექსი დანილოვი მიიჩნევს, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობა მისი მრევლის ინიციატივით შეწყდება. ამის შესახებ მან სრულიად უკრაინულ ტელემარეთონზე განაცხადა, იუწყება espresso.tv.
„მჯერა, რომ ამას ,,ერისკაცები’’ გააკეთებენ. და ამას აუცილებლად გააკეთებენ. იმიტომ, რომ ყველაფერი, რაც მოსკოვთან არის დაკავშირებული, უკრაინის ტერიტორიაზე უნდა განადგურდეს“, - განაცხადა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა უმე-ის საქმიანობის აკრძალვაზე საუბრისას.
„ჩვენს ქვეყანაში დერუსიფიკაცია უნდა მოხდეს ჩვენი ცხოვრების ყველა სფეროში: ეკონომიკაში, პოლიტიკაში და ჩვენი ცხოვრების სხვა სფეროებში. მაგრამ რაც შეეხება ეკლესიას, ეს ერისკაცებმა უნდა გადაწყვიტონ და დარწმუნებული ვარ, რომ ამა თუ იმ ეკლესიის მრევლის 99% აუცილებლად გადაწყვეტს, როგორც ეს აუცილებელია ჩვენი სახელმწიფოს სასარგებლოდ“, - შეაჯამა დანილოვმა. ზევით.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უზენაესი რადას სპიკერის განცხადებით, უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი უახლოეს მომავალში არ განიხილება.