ბორისპოლის ს.სელიჩევკაში შეიარაღებულმა მამაკაცებმა აიღეს უმე-ს ეკლესია
შეიარაღებულმა ადამიანებმა მეუ-ს მხარდაჭერით დაიპყრეს ამაღლების ეკლესია სოფელ სელიჩევკაში, ბარიშევსკის ოლქში, კიევის რეგიონში, ღვთისმშობლის ხარების დღესასწაულზე - 2022 წლის 7 აპრილს, იუწყა ბორისპოლის ეპარქიის პრესსამსახურმა.
ამ დღეს დილის წირვის ჩასატარებლად მივიდა უმე-ს წმინდა ამაღლების ტაძრის წინამძღვარი მღვდელი ვლადიმირ ფილონენკო, ბორისპოლის ეპარქიის სოფელ სელიჩევკაში, მაგრამ გზა გადაკეტეს შეიარაღებულმა პირებმა, რომლებმაც თავი ადგილობრივი ტერიტორიის დამცველებად წარმოადგინეს.
„სოფლის წინამძღვარმა ნეონილა პეტროვნა კუბრაკმა დაადასტურა, რომ ჩვენს მართლმადიდებლურ რელიგიურ საზოგადოებას ეკლესიაში არ შეუშვებენ. ტაძრის მრევლი ითხოვდა ტაძარში შეშვებას, მაგრამ კუბრაკისგან კვლავ უარი მიიღეს. ამასთან, მან თქვა, რომ სოფლის მაცხოვრებლები მეუ-ში აპირებენ გადასვლას “, - აცხადებენ ეპარქიაში.
დაცვის მხარის წარმომადგენლებმა ეკლესიის წინამძღვარი, მამა ვლადიმერი აიძულეს, რათა ეკლესიის გასაღებები საბჭოსთვის გადაეცა.
შეხვედრა შედგა 2022 წლის 9 აპრილს 12.00 საათზე სოფლის კლუბში, სადაც მოვიდა უხუცესი კუბრაკი და ასამდე სოფლის მცხოვრები, რომლებიც არ არიან საეკლესიო თემში. აქ გამოჩნდნენ არსენი კვაჩოლა სოფელ ვოლოშინოვკიდან და მიხაილ სლივჩუკი სოფელ ბარიშევკიდან. ისინი აგიტაციას ეწეოდნენ მეუ-ში გადასვლაზე და მორწმუნეებს არ მისცეს სიტყვით გამოსვლის უფლება. შედეგად, სოფლის მცხოვრებლებმა გადაწყვიტეს ამაღლების ეკლესია მეუ-სთვის გადაეცათ.
„ამ კრებაზე მისულ ადამიანებს არაფერი აქვთ საერთო ჩვენს საეკლესიო თემთან, არ დადიოდნენ ტაძარში და არ მიუღიათ მონაწილეობა საეკლესიო საზოგადოების ღვთისმსახურებასა და რელიგიურ ცხოვრებაში“, - აცხადებენ ამაღლების ტაძრის მრევლი.
11 აპრილს მამა ვლადიმერი მივიდა ტაძარში და პირადი ნივთების წაღების ნებართვა სთხოვა, მაგრამ უარი უთხრეს, ხოლო მეუ-ის „მღვდელმა“ არსენი კვაჩოლამ წესდების საბუთების დაბრუნება მოითხოვა. ეკლესიის მრევლებმა, რომლებიც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგულები დარჩნენ, მუქარის მიღება დაიწყეს, რადგან მათ არ დაუჭირეს მხარი მეუ-ში გადასვლას. ისინი გააფრთხილეს, რომ უმე-ს მღვდლებს ეკლესიაში არ შეუშვებდნენ.
2022 წლის 15 აპრილს ტაძარში შევიდნენ სოფლის თემის წარმომადგენლები სოფლის უხეცესის ხელმძღვანელობით და მეუ-ის „მღვდლების“ არსენი კვაჩოლასა და მიხეილ სლივჩუკის ხელმძღვანელობით. უმე-ის წევრებმა გამოიძახეს პოლიციელები, მაგრამ ისინი არ ჩარეულან და უბრალოდ უყურებდნენ მართლმადიდებლური ეკლესიის გადაცემას. ეკლესიის წინამძღვარმა, მამა ვლადიმირმა პოლიციაში დანაშაულის შესახებ საჩივარი შეიტანა.
სოფლის მართლმადიდებლური საზოგადოება, მღვდლის ხელმძღვანელობით, რჩება კანონიკური ეკლესიისა უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტის ონუფრის ერთგული, ხაზგასმით აღნიშნეს უმე ეპარქიაში.
მჟკ-ის ცნობით, ბოიარკაში, მეუ-ის მხარდამჭერებმა დრაბინკოს ხელმძღვანელობით განდევნეს უმე ეკლესიის მრევლი.