კვლევის მიხედვით, 2021 წელს 5898 ქრისტიანი დაიღუპა რწმენისთვის
2021 წელს 360 მილიონზე მეტი ქრისტიანი იდევნებოდა საკუთარ სახლებიდან და 5898 მორწმუნე დაიღუპა რწმენისთვის. ეს არის World Watch List ანგარიშის დასკვნები, რომელიც გამოქვეყნდა Open Doors' World Watch Research ჯგუფის მიერ. ანგარიში ეფუძნება რელიგიური სიტუაციის მონიტორინგს 50 ქვეყანაში, სადაც ქრისტიანობისთვის დაბრკოლებებია.
ანგარიშის მიხედვით, 6175 ქრისტიანი დააკავეს, გაასამართლეს ან დააპატიმრეს, ხოლო 3829 გაიტაცეს. ალჟირის მთავრობამ დახურა 13 ეკლესია და აპირებს დახუროს კიდევ 7. ერაყში ქრისტიანული თემი 2003 წელს 1,4 მილიონიდან 250 000-მდე შემცირდა.
რადიკალური ინდუიზმი მატულობს ინდოეთში: ბევრ შტატში მიღებულ იქნა კანონები, რომლებიც ზღუდავს კონვერტაციას. ამან გამოიწვია ქრისტიანების მიმართ ძალადობის ზრდა. იგივე სურათია მეზობელ მიანმარში.
ნიგერიაში თითქმის 100 მილიონი ქრისტიანი რეპრესირებულია მთავრობის მიერ და თავს ესხმის ტერორისტული ისლამისტური დაჯგუფება ბოკო ჰარამი და სხვა რადიკალური ისლამური ორგანიზაციები.