ვინიცას ეპარქია: გადასვლები მეუ-ში, სადაც არ არის საიდუმლოებები, აბსურდია
2022 წლის 10 მაისს ვინიცის ეპარქიაში გაიმართა სასულიერო პირთა ყრილობა, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ვინიცისა და ბარის მიტროპოლიტი ვარსონოფი. ყრილობაზე მღვდლებმა გამოთქვეს მკაფიო პოზიცია ეგრეთ წოდებული გადასვლის შეუძლებლობასა და აბსურდულობაზე ახლად შექმნილ ორგანიზაციებზე, მათ შორის მეუ-ზე, რომელთა ხელდასხმები და საიდუმლოებები უკანონოა. ამის შესახებ ინფორმაციას ვინიცის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდი ავრცელებს.
ასევე, ეპარქიის სასულიერო პირები ერთსულოვანი იყვნენ მოსაზრებაში, რომ უმე-ის სტატუსის შეცვლის გადაწყვეტილება ექსკლუზიურად საეპისკოპოსო საბჭოს კომპეტენციაშია.
„ომის პირობებში მეტი უნდა ვილოცოთ და აქტიურად დავეხმაროთ უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედროებს და მიგრანტებს. საეკლესიო და ადმინისტრაციული საკითხების სწრაფი და მოუმზადებელი გადაწყვეტა მხოლოდ ომის დროს აშორებს ეკლესიის მისიას და ზრდის საზოგადოებაში განხეთქილებასა და უთანხმოებას“, - ნათქვამია ეპარქიის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ შეტყობინებაში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მართლმადიდებელ იურისტთა კავშირმა გააკეთა განცხადება ადგილობრივ დონეზე ოფიციალური პირებისა და პოლიტიკოსების უკანონო მცდელობებზე, შეაჩერონ უმე-ს თემების საქმიანობა.