რმეს-ის სინოდის ხელმძღვანელი გახდა გერმანიის მიტროპოლიტი მარკოზი
ბერლინისა და გერმანიის მიტროპოლიტი მარკოზი, როგორც წმინდა ეპისკოპოსთა სინოდის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ავტომატურად იკავებს რმეს-ის ხელმძღვანელის თანამდებობას. ამის შესახებ ინტერფაქსი იტყობინება დეკანოზ სერაფიმე განზე, ეპისკოპოსთა სინოდის ოფისის ხელმძღვანელზე.
საზღვარგარეთის რუსული ეკლესიის ვებსაიტზე გამოქვეყნდა ეპისკოპოსთა სინოდის განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ რმეს-ის ეკლესიებში ღვთისმსახურების დროს მიტროპოლიტ მარკოზის სახელი პატრიარქ კირილის სახელთან ერთად უნდა იხსენიებოდეს.
შეგახსენებთ, რომ მიტროპოლიტი ილარიონი (მსოფლიოში - იგორ ალექსეევიჩ კაპრალი) 2022 წლის 16 მაისს 75 წლის ასაკში გარდაიცვალა.
მიტროპოლიტი მარკოზი ნიუ-იორკში ჩავა მიტროპოლიტ ილარიონის ხსოვნისადმი მიძღვნილი პანაშვიდის გასამართად და ასევე ჩატარდება სინოდის სხდომა, სადაც დადგინდება საზღვარგარეთ რუსეთის ეკლესიის გარდაცვლილი პირველი იერარქის დაკრძალვის დრო და ადგილი.
როგორც მჟკ წერდა, ბერლინისა და გერმანიის მიტროპოლიტმა მარკმა გაიხსენა, რომ ეკლესიაში არ არსებობს „ჩვენი“ და „სხვისი“.