უმე-ს იერარქი: ჩაგვრის დროს, თქვენ უნდა ქადაქებდეთ ქრისტეს თქვენი ცხოვრებით
წმიდა წერილი, საეკლესიო საიდუმლოებები, ლოცვები, ასკეტიზმი და ტრადიციები - ეს ყველაფერი მიმართულია ერთი მთავარი მიზნისკენ - ადამიანის ღმერთთან ერთიანობისკენ. ამის შესახებ ბარიშევის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა ტელეგრამის თავის არხზე დაწერა.
„ეკლესია მოწმობს ღმერთის არსებობას ადამიანის ცხოვრებაში და არა მხოლოდ ყოფნის, არამედ მისი მონაწილეობის შესახებ ჩვენი არსებობის ყველა ასპექტში. ეკლესიის ქადაგება (ანუ კერიგმა) მიზნად ისახავს ღვთის სამეფოს გამოცხადებას, სამეფოს, რომელიც იწყება, სოროჟის მიტროპოლიტ ანტონის სიტყვებით, იმ ადგილიდან, სადაც ჩვენ ვდგავართ ამ მომენტში. ეს ქადაგება გამოხატავს ეკლესიის შინაგან ბუნებას, როგორც ქრისტეს სხეულს. ის გახდა ერთ-ერთი ჩვენგანი, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენ შეგვიძლია გავხდეთ მასთან ერთად“, - აღნიშნა ვლადიკამ.
ეპისკოპოსმა ვიქტორმა განაცხადა, რომ დღეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია შეზღუდულია ან მთლიანად მოკლებულია ქრისტეს შესახებ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, სამედიცინო და სხვა დაწესებულებებში საუბრის შესაძლებლობას.
„ერთადერთი ადგილი, საიდანაც შეგვიძლია სახარების ქადაგება, არის ეკლესიის ამბიონი. ფაქტობრივად, ჩვენ დავუბრუნდით იმ დროს, როცა რელიგიის თავისუფლება კონსტიტუციით იყო გამოცხადებული, მაგრამ შეზღუდული დღევანდელი მდგომარეობით... კარგია თუ ცუდი?“ - კითხულობს უმე-ს იერარქი.
მასზე პასუხის გაცემისას ვლადიკა მორწმუნეებს შეახსენებს, რომ ეკლესია საუკეთესოდ ვითარდება არა სათბურის პირობებში, არამედ ზუსტად მაშინ, როდესაც ის შეზღუდულია.
„ჩაგვრის დრო არის სერიოზული თეოლოგიური აზრის გაჩენის დრო, ღირებულებების გადაფასების, ეკლესიის ჭეშმარიტი ბუნების გაგების დრო. ამიტომ, თანამედროვე პირობებში მყოფი, ჩვენ ვენდობით ღვთის წყალობას და სულიერი აღორძინების იმედი გვაქვს“, - იმედოვნებს ბარიშევის ეპისკოპოსი.
„მეორეს მხრივ, მოკლებულია „სახურავებზე“ ქადაგების შესაძლებლობას (მათ. 10:27), ეკლესიას შეუძლია და უნდა იქადაგოს თავისი შვილების სიცოცხლეზე. ცხადია, არის ადმინისტრაციული თუ კანონიკური ხასიათის გადაწყვეტილებები, რომელთა მიღებამ შეიძლება ეკლესიისგან გარკვეული პრობლემები და ბრალდებები მოხსნას, მაგრამ თქვენ არ უნდა დაეყრდნოთ მხოლოდ მათ. უპირველეს ყოვლისა, მორწმუნემ ყველა შესაძლო ძალისხმევას უნდა მიმართოს სულიერ სფეროში, სადაც ღვთის მადლი ცხოვრობს და მოქმედებს. ამიტომ, უპირველესი ამოცანაა ვისწავლოთ ქრისტიანობა, ვეძიოთ უპირველეს ყოვლისა სასუფეველი ღვთისა და ყველაფერი სხვა შეგვემატება (მათ. 6:33)“ - ამ სიტყვებით დამოძღვრა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა მორწმუნეები.
შეგახსენებთ, რომ ალექსანდრიისა და სვეტლოვოდსკის მთავარეპისკოპოსმა ბოგოლეპმა აღნიშნა, რომ მხოლოდ უფალი აჩვენებს სწორ გზას უმე-ს.