ადგილობრივი საბჭო: უმე გახსნის ახალ სამრევლოებს საზღვარგარეთ
2022 წლის 27 მაისს უმე-ის ადგილობრივ საბჭოში მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება უმე-ის სამრევლოების ორგანიზების შესახებ საზღვარგარეთ.
„ბოლო დროს, ახალი გამოწვევა განსაკუთრებით მწვავე იყო ჩვენი ეკლესიისთვის. ომის სამი თვის განმავლობაში უკრაინის ექვს მილიონზე მეტი მოქალაქე იძულებული გახდა საზღვარგარეთ წასულიყო. ძირითადად, ესენი არიან უკრაინელები უკრაინის სამხრეთ, აღმოსავლეთ და ცენტრალური რეგიონებიდან. მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგული დარჩა“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ მორწმუნეები სხვადასხვა ქვეყნიდან მიმართავენ უმე-ის კიევის მიტროპოლიას უკრაინის მართლმადიდებლური სამრევლოების გახსნის თხოვნით.
„ცხადია, ბევრი ჩვენი თანამემამულე დაბრუნდება სამშობლოში, მაგრამ საკმაოდ ბევრი დარჩება საზღვარგარეთ მუდმივ საცხოვრებლად. ამასთან დაკავშირებით საბჭო გამოთქვამს ღრმა რწმენას, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ვერ დატოვებს თავის მორწმუნეებს სულიერი მზრუნველობის გარეშე, ის უნდა დადგეს მათ გვერდით განსაცდელში და მოაწყოს საეკლესიო თემები დიასპორაში. აუცილებელია მართლმადიდებელ უკრაინელებს შორის მისიის შემდგომი განვითარება საზღვარგარეთ, რათა შევინარჩუნოთ მათი რწმენა, კულტურა, ენა და მართლმადიდებლური იდენტობა“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის საბჭომ მიიღო ცვლილებები წესდებაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მმართველობის შესახებ, რაც მოწმობს უმე-ის სრულ თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას.