მეუ-ს მიერ მიტაცებული ტაძრები ცარიელი დგას, უფლებადამცველი
კამიანეც-პოდილსკის საკრებულოს დეპუტატის თანაშემწემ, ვიქტორია კოხანოვსკაიამ თქვა, რომ სქიზმატიკოსების მიერ უმე-ის სხვადასხვა ეპარქიებში მიტაცებული ეკლესიები მრევლის გარეშე დარჩა და ცარიელია. ამის შესახებ უფლებადამცველმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
”ეკლესიებს ართმევენ და ისინი ცარიელია”, - თქვა კოხანოვსკაიამ და განმარტა, რომ უმე-ის მღვდლები, რომლებიც გამოაძევეს ტაძრებიდან, მსახურობენ ქოხებში ან სახლში.
„ისინი, ვისაც ღმერთის სწამს, აშენებენ თიხის ქოხებს ან ქირაობენ სახლს და მათ აქვთ მადლი, მშვიდობა და ლოცვა გრძელდება. ისინი ღმერთს მიმართავენ“, - თქვა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ და ყურადღება გაამახვილა სქიზმატების უშედეგო მცდელობებზე, ჩამოერთვათ ასეთი ადამიანებისთვის რწმენა.
„თქვენ გინდათ მოხვიდეთ, გატეხოთ საკეტი, წაიღოთ ქონება, მაგრამ ამას ვერ შეძლებ, რადგან რწმენის წართმევა არარეალურია. ჩემს პრაქტიკაში ეს არ გამომოივლია. თქვენ გინდათ წაართვათ მატერიალური, რათა მათში სულიერი ჩანერგოთ, ეს უბრალოდ სასაცილოა, ”- თქვა ადვოკატმა და აღნიშნა, რომ მეუ-ს მხარდამჭერები კეტავენ შერჩეულ სალოცავებს ყველაფრით, რაც მათ ხელში მოხვდება - ძაღლის დასაბამი ჯაჭვებით და საქონლის დასაბმელი თოკებითაც კი.
„თქვენ ებრძვით ქარის წისქვილებს, რომელთა დამარცხება შეუძლებელია. გაძლევენ ყველა ხატს, ტაძარს, წაიღეთ - უბრალოდ ილოცეთ, იარეთ იმ ეკლესიებში, მაგრამ იქ არ მიდიხართ. თქვენ მიაღწევთ თქვენს მიზანს და არ იცით რა გააკეთოთ ახლა, თქვენ არც კი იცით ,,მამაო ჩვენო“, - მიმართა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ მეუ-ს მხარდამჭერებს და განაცხადა, რომ ისინი კვირაში ერთხელაც არ დადიან მიტაცებულ ეკლესიაში.
„თქვენ უბრალოდ ჩაკეტეთ ტაძრები და რას მიაღწიეთ?“ - შეაჯამა უფლებადამცველმა.
შეგახსენებთ, რომ ვიქტორია კოხანოვსკაიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გაასამართლებენ როგორც ოფიციალურ პირებს, რომლებიც კრძალავენ უმე-ს და მათ, ვინც ტაძრის კარებს ამტვრევს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადვოკატმა განაცხადა, თუ როგორ უნდა დაიცვან თავიანთი უფლებები ეკლესიის დარბევის შედეგად დაზარალებულმა თემებმა.