დანილევიჩი საზღვარგარეთ სამრევლოების გახსნაზე: მრევლი თავად გვიკავშირდება
დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა, უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილემ, კომენტარი გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს გადაწყვეტილებაზე უკრაინის ფარგლებს გარეთ საეკლესიო თემების მოწყობის შესახებ. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო და საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
უმე-ის სპიკერმა აღნიშნა, რომ საბჭოს ყველა გადაწყვეტილება ნაკარნახევია მრევლის საჭიროებებითა და ეკლესიისთვის ახალი გამოწვევებით და გამონაკლისი არც დიასპორის შესახებ გადაწყვეტილება იყო.
„უკრაინაში რუსული ჯარების შეჭრის შედეგად დაახლოებით 7 მილიონმა უკრაინელმა უკვე დატოვა საზღვარი. ბევრი მათგანი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეა. ზოგი დაბრუნდება, ზოგი დარჩება. ევროპელი ოფიციალური პირები უკვე ვარაუდობენ, რომ დაახლოებით 2,5-3 მილიონი უკრაინელი დარჩება საზღვარგარეთ. ამრიგად, გაჩნდა სხვა პასტორალური რეალობა. მე ვიცი ბევრი შემთხვევა, როცა მორწმუნე უკრაინელები დადიოდნენ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ან რმეს-ის ეკლესიებში ომამდელ მშვიდ დროს, შემდეგ კი ომის გამო შეწყვიტეს სიარული და ახლა არსად არ დადიან. როდესაც ომი დაიწყო, ჩვენმა მორწმუნეებმა სხვადასხვა ქვეყნიდან დაიწყეს მის უნეტარესთან მიმართვა თხოვნით, გაეხსნათ სამრევლო მისი ომოფორის ქვეშ. ეს რეალობა ჩვენ არ შეგვიქმნია, მაგრამ უნდა ვუპასუხოთ მას, როგორ მრევლმა. ყოველ შემთხვევაში, ჩვენი ეკლესიის ამოცანაა ჩვენი მორწმუნეების სამწყემსოზე ზრუნვა, სადაც არ უნდა იყვნენ ისინი“, - განაცხადა მამა ნიკოლოზმა.
დეკანოზმა საზღვარგარეთ შექმნილ ვითარებას სახარების ციტატით აღწერა - „მოსავალი ბევრია, მაგრამ მკელი ცოტაა“ (მათ. 9,37).
„პირველ რიგში, ჩვენ ჩავრთავთ იმ მღვდლებს, რომლებიც უკვე იმყოფებიან სხვადასხვა ქვეყანაში და მათთან ერთად ვმუშაობთ სამრევლოების მოწყობაზე. ასევე თავად მორწმუნეები მოგვმართავენ. ხალხი იკრიბება საინიციატივო ჯგუფებში. ეს შეიძლება იყოს ათი, ოცი, ოცდაათი ადამიანი და ისინი წერენ მიმართვას ნებისმიერი ფორმით მის უნეტარესობას კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრისთან, თხოვნით, გახსნას მართლმადიდებლური საზოგადოება საზღვარგარეთ კონკრეტულ ქალაქში და გაგზავნოს მღვდელი. ამიტომ, ყურადღებას ვაქცევ იმ ჩვენს მორწმუნეებს, ვისაც სურს ჰქონდეს უკრაინელი მართლმადიდებელი სამრევლო საზღვარგარეთ: თქვენ უნდა გაუგზავნოთ წერილი უმე-ის წინამძღვარს, მას ხელი უნდა მოაწერონ მომავალი საზოგადოების წევრებმა“, - განაცხადა უმე-ს სპიკერმა.
მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის მისამართით სკანირებული წერილი შეიძლება გაიგზავნოს სსუგ-ის ელ-ფოსტაზე (ovcs.upc@gmail.com) ან კიევის მეტროპოლიაში (chancellery.upc@gmail.com). სხვა კონტაქტები შეგიძლიათ იხილოთ Church.ua-ზე. დამატებითი ინფორმაციისათვის შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ დეკანოზ ნიკოლოზ დანილევიჩის პირად გვერდს Facebook-ზე.