დიდმა ბრიტანეთმა პატრიარქ კირილს სანქციები დაუწესა
2022 წლის 16 ივნისს დიდმა ბრიტანეთმა რუსეთის მოქალაქეების წინააღმდეგ ახალი სანქციები გამოაცხადა. ამჯერად სიაში პატრიარქი კირილიც მოხვდა, იუწყება ბრიტანეთის მთავრობის ოფიციალური ვებგვერდი.
ანგარიშის მიხედვით, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურის წინააღმდეგ სანქციები დაწესდა უკრაინაში რუსული სამხედრო აგრესიის აქტიური მხარდაჭერისთვის.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინის უმაღლესმა რადამ ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მიმართა პატრიარქ კირილისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ზოგიერთი იერარქის წინააღმდეგ სანქციების დაწესების მოთხოვნით.
მჟკ ასევე იტყობინება, რომ ევროკავშირი გეგმავდა სანქციების დაწესებას რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის წინააღმდეგ, თუმცა ეს გადაწყვეტილება უნგრეთმა დაბლოკა.