რმე-ს იერარქმა წმინდა ფილიპეს ღვაწლი გაიხსენა,რომელმაც დაგმო ივანე მრისხანე
რუსეთის ეკლესიის წმინდა აღმსარებელთა ღვაწლი მაგალითი უნდა იყოს მართლმადიდებლებისთვის, რადგან რუსი წმინდანების ისტორიაში ბევრი დიდი სახელი და მიღწევა იყო, თვლის ბუდაპეშტისა და უნგრეთის მიტროპოლიტი ილარიონი.
ვლადიკამ აღნიშნა, რომ რუსული მიწის წმინდანებზე ფიქრისას ადამიანი მაშინვე ამახვილებს ყურადღებას კიევის რუსეთის ეპოქაზე, წმიდა თანასწორი მოციქულთა პრინცი ვლადიმერის მიერ დნეპრის წყლებში რუსეთის ნათლობაზე. კიევ-პეჩორის ღირსი მამების ღვაწლზე. მიტროპოლიტმა ასევე აღნიშნა მიტროპოლიტ ფილიპეს ღვაწლი, რომელმაც დაგმო ივანე მრისხანე, რომელმაც დაღვარა უდანაშაულო ადამიანთა სისხლი.
„ჩვენ გვახსოვს მრავალი წმინდანი, მათ შორის ისინი, ვინც ანათებდნენ აღსარების ღვაწლს. როგორიც არის წმინდა ფილიპე, მოსკოვის მიტროპოლიტი, რომელსაც არ ეშინოდა დაპირისპირებოდა საშინელ ტირანს, რომელმაც უდანაშაულო სისხლი დაღვარა. მოსკოვის კრემლის მიძინების ტაძრის ამბიონიდან, იმის ნაცვლად, რომ ეკურთხებინა ძლევამოსილი მეფე, სასტიკად დაგმო იგი და თქვა: "აგარიანებსა და წარმართებსაც კი აქვთ სამართლიანობა და ჭეშმარიტება, მაგრამ აქ ჩვენს რუსულ მიწაზე არ არის მოწყალება“, ამის წარმოთქმა მას საკუთარი სიცოცხლის ფასად დაუჯდა და მეფის მცველმა დაახრჩო“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.
მანამდე მჟკ-მ გვაუწყა, რომ მიტროპოლიტმა ილარიონმა კომენტარი გააკეთა სსუგ-ის ხელმძღვანელის თანამდებობიდან გადაყენებაზე, რაც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა 2022 წლის 7 ივნისს გამართულ სხდომაზე გადაწყვიტა.