კონონოვკაში ეტს-ის ხელმძღვანელმა ჩაშალა ტაძრის კურთხევა
2022 წლის 2 ივლისს, ჩერკასის რაიონის სოფელ კონონოვკაში, შრამკოვსკაიას ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების ხელმძღვანელმა ჩაშალა წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის უმე-ის ეკლესიის დიდი კურთხევა, იუწყება ჩერკასის ეპარქიის პრესსამსახური.
ტაძარი ააგო წინამძრვარმა, მღვდელმა იგორ ბასიუკმა, უმე-ის რელიგიურ საზოგადოებასთან ერთად.
საზეიმო კურთხევაზე მიწვეულნი იყვნენ ეპარქიის მღვდლები, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსიუსის მეთაურობით, თუმცა, კურთხევის დღეს, ახალი ტაძრის შესასვლელი უმე-ის რელიგიურ საზოგადოებასა და სასულიერო პირებს მიტროპოლიტის მეთაურობით შრამკოვსკაიას ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების ხელმძღვანელმა ანატოლი კულიამ დამხმარე ჯგუფთან ერთად დაბლოკა.
კითხვაზე, თუ რა საფუძვლით არღვევს ეტს-ის ხელმძღვანელი უკრაინის კონსტიტუციას (მუხლი 35), კანონს სინდისის თავისუფლების შესახებ (მუხლი 4) და უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის (მუხლი 180), რაც ხელს უშლის ღვთისმსახურებას, მან უპასუხა, რომ „საომარი მოქმედებების დროს იკრძალება ნებისმიერი მასობრივი ღონისძიება, მათ შორის რელიგიური“, - აცხადებენ ეპარქიაში.
უმე-ის მრევლის აღშფოთებაზე, ეტს-ის ხელმძღვანელმა მათ სახლში წასვლა შესთავაზა. ეს ყველაფერი მხარდამჭერი ჯგუფის – „აქტივისტების“ ყვირილის ფონზე ხდებოდა, რომლებიც „მტრის ეკლესიის“ შესახებ პროპაგანდის სტანდარტულ სიტყვებს ყვირიდნენ.
ეპარქიამ აღნიშნა, რომ პოლიციის მაიორმა ო.ნ. კოშევოიმ აჩვენა სრული უმოქმედობა. პოლიცია მშვიდად უყურებდა უკრაინის მორწმუნე მოქალაქეების, „არასწორი რწმენის“ მორწმუნეების და „არასწორ ეკლესიის“ უფლებები როგორ ირღვეოდა.
„რა თქმა უნდა, მორწმუნეებს, დიდი ძალისხმევის გარეშე, შეეძლოთ ეკლესიიდან გაეყვანათ კანონის დამრღვევები და შესულიყვნენ ღვთისმსახურების შესასრულებლად დამოუკიდებლად აშენებულ ეკლესიაში, მაგრამ მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ არ მისცა კურთხევა და თქვა, რომ ღვთის სახლი მშვიდობითა და ჰარმონიით უნდა იყოს განწმენდილი და არა ლანღვა-გინების ქვეშ, თუნდაც ეს ჩვენზე არ იყოს დამოკიდებული“, - დასძინეს ეპარქიაში.
დანაშაულის ფაქტზე ეტს-ს თავმჯდომარის მონაწილეობით და დანაშაულის ჩადენის დროს პოლიციის უმოქმედობის ფაქტზე, უმე საზოგადოება აპირებს საჩივრის შეტანას პროკურატურაში, პოლიციის დეპარტამენტში და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურში.
„ამჟამინდელმა მდგომარეობამ ჩერკასის ეპარქიის ქალაქ კონონოვკაში კიდევ ერთხელ დაამოწმა ყველა მორწმუნის წინაშე, რომ ქრისტეს ეკლესია ყოველთვის იყო, არის და იქნება დევნილი, მიუხედავად მისი კარგი საქმეებისა და იდეოლოგიური პოზიციისა, რომელსაც იგი დაიკავებს საზოგადოებაში. ”- შეაჯამაეს ეპარქიაში.