მჟკ-მა სააღდგომო ფლეშმობი ჩაატარა. ფოტო: СПЖ მჟკ-მა სააღდგომო ფლეშმობი ჩაატარა. ფოტო: СПЖ
ვნების კვირის განმავლობაში, მჟკ-მა მკითხველს სთხოვა, გაეზიარებინათ მასალა ფოტოების, ვიდეოებისა და მოკლე ტექსტების საშუალებით. ჩვენ გვინდოდა ცოცხალი მოზაიკის შექმნა: როგორ აღნიშნავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია აღდგომას - დევნის მიუხედავად, მსოფლიოს ნებისმიერ კუთხეში, ნებისმიერ სიტუაციაში. ტაძარში თუ სარდაფში, დანგრეულ შენობაში თუ ოჯახურ წრეში, მაგრამ ყოველთვის გამბედაობით, ღირსებითა და ღრმა რწმენით.
და თქვენ გამოეხმაურეთ.
მეტი ამისა, ჩვენი თავდაპირველი იდეა მოულოდნელად განვითარდა - ვიდეოები გაგზავნეს მართლმადიდებლებმა სხვა ქვეყნებიდან. აღდგომის მსახურების კადრები მოგვივიდა საბერძნეთის, ბულგარეთის, საქართველოსა და გერმანიის თემებიდან.
ეს არის სიტყვები, რომლითაც ჩვენი მკითხველები გაიზიარეს.
«ამ წელს აღდგომას მართლმადიდებელი ტაძრიდან შორს, საზღვარგარეთ ვხვდებოდით. ამიტომ ჩვენ შევკრიბეთ სადღესასწაულო საჭმელები, ავანთეთ სретენური სანთელი და ღამით მთელი ოჯახი ვუყურებდით ონლაინ-ტრანსლაციას აღდგომის მსახურების.
ყველას ვულოცავ ნათელ ქრისტეს აღდგომის დღესასწაულს, ღმერთის კურთხევა თქვენ!»
„ეკლესია ცოცხალია!“: როგორ ჩაიარა მჟკ-ის სააღდგომო ფლეშმობმა фото 1
ნიკოლაევის პარიხი ბელოცერკოვის ეპარქიაში, სოფელ მედვინში, ეკლესია წაართვეს:
«მაგრამ ერთი წლით ადრე ჩვენი მიტროპოლიტი ავგუსტინი კურთხევით დაავალა მამას სოფელ ლიპოვეციდან, რომ მსახურება ჩაეტარებინა მათთვის და ჩვენთვის. ასე რომ, ჩვენ მამასთან ერთად 100 კილომეტრზე მივდივართ. და მადლობას ვწირავთ ღმერთს, რომ გვაქვს ადგილი, სადაც შეგვიძლია შევიკრიბოთ და მსახურება გავწვდოთ. ჩვენ ცოტა ვართ, რადგან ლიპოვეცი - პატარა სოფელია. ხოლო მედვინში საშუალოდ 20-25 ადამიანი ვართ.»
„ეკლესია ცოცხალია!“: როგორ ჩაიარა მჟკ-ის სააღდგომო ფლეშმობმა фото 2
«აღდგომის დღესასწაული მედვინში. ეკლესია წაართვეს, მაგრამ უფალმა მრევლის შრომით მოგვცა ადაპტირებული შენობა. და მამა, რომელიც შორეულ სოფელში მსახურობს, სადაც ასევე წაართვეს ეკლესია.»
სოფელ დაშკოვცებში, ხმელნიცკის ოლქში, აღდგომას ტაძარში, ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში ხვდებიან - აქ მოდიან არა მხოლოდ ადგილობრივი მცხოვრებლები, არამედ დონბასიდან გადმოსახლებული ადამიანები, რომლებიც დროებით ცხოვრობენ სოფელში. ამ ღამეს მსახურებაზე მოვიდა და მოულოდნელი სტუმარი - პატარა მელა, რომელიც ტაძრის ზღურბლზე გადაიღეს. მისი გამოჩენა თითქმის სიმბოლო გახდა იმ მშვიდი, კეთილი ატმოსფეროს, რომელსაც მრევლი ქმნის თავისი რწმენით, заботით და ერთიანობით.
„ეკლესია ცოცხალია!“: როგორ ჩაიარა მჟკ-ის სააღდგომო ფლეშმობმა фото 3
ერთ-ერთ ვიდეოში, რომელიც რედაქციაში ოსტროგიდან მოვიდა, ზრდასრულ ხორისტებთან ერთად მღერიან ორი ახალგაზრდა მრევლი - სოფია და დარინა - ჩვენი ეკლესიის მომავალი. როგორც ავტორი ამბობს, ეს არის განსაკუთრებული ეკლესიური ლოცვა: «მღვდელმა ახსენა ყველა ჩვენი მრევლი, ვინც ტყვეობაშია, ვინც ომისგან იტანჯება, ასევე ავადმყოფები.»
გერმანიიდან მოვიდა ფოტო წმინდა თანასწორთა კონსტანტინეს და ელენეს ტაძრიდან კელნში. ამ თემის უმეტესობა - უკრაინიდან გამოსული ადამიანები. ფოტოზე ავტორი დგას ახალგაზრდა პოლონელთან, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ - გასულ თვეში - გადავიდა მართლმადიდებლობაში კათოლიკური ეკლესიისგან. ეს კადრები არა მხოლოდ დღესასწაულზეა, არამედ რწმენის ცოცხალ მოძრაობაზე, იმაზე, თუ როგორ აერთიანებს ეკლესია სხვადასხვა ხალხს ერთ ოჯახში.
„ეკლესია ცოცხალია!“: როგორ ჩაიარა მჟკ-ის სააღდგომო ფლეშმობმა фото 4
არანაკლებ ემოციური კადრები მოვიდა პოლონეთის ქალაქ თორუნიდან:
«ასე აღნიშნავენ აღდგომას თორუნში, პოლონეთის ქალაქში. უკრაინელები, ლატვიელები, რუსები, ბელორუსები და პოლონელები - ყველა ერთად ერთ სახურავზე, მამას ყვირილის პასუხად: "ქრისტე აღდგა!" ერთად პასუხობენ: "ჭეშმარიტად აღდგა!". ხორში ვმღერით - უკრაინელები პოლონელებთან ერთად. ეს საოცარია - იგრძნო დღესასწაული იმ მიწაზე, სადაც ყოველდღე რეკავენ კათოლიკური ეკლესიების ზარები. ეს დღესასწაული შეიკრიბა ერთ სახურავზე სულიერად ახლო ადამიანები. საოცარია!»
და ისევ ბელა ცერკოვი:
«ქალაქი ბელა ცერკოვი. ბელოცერკოვის ეპარქია აღნიშნავს ქრისტეს აღდგომას ერთგული მრევლის წრეში, დროებით შენობაში - უკვე ორი წელია, რაც ჩვენმა საკათედრო ტაძარმა წაგვართვა.»
ჩვენ დავდეთ ყველა მასალა, ვინც უპასუხა: თითოეული ფოტო, თითოეული ვიდეო, თითოეული სიტყვა ჩვენმა ყურადღებით წაკითხული, ნანახი, შენახული. ზოგჯერ ჩვენ მხოლოდ რამდენიმე კადრს ვარჩევდით დიდი არქივიდან, რათა შევქმნათ მთლიანად რეპორტაჟი. მაგრამ არც ერთი მოწმობა არ დარჩა ყურადღების გარეშე. გულწრფელად მადლობას ვუხდით ყველას, ვინც გაგვიზიარა თავისი აღდგომა, თავისი ნდობა და თავისი რწმენა.
თითოეული ასეთი მოწმობა - ცოცხალი ეკლესიის ქრონიკაა. ამ სიტყვებში - რწმენა, ტკივილი, იმედი და სიხარული. СПЖ მადლობას უხდის ყველას, ვინც უპასუხა, ვინც არ შეეშინდა თავისი ისტორიის მოყოლა ამ რთულ დროს УПЦ-სთვის.
ჩვენ ასევე მივიღეთ ემოციური კადრები ნათელი ორშაბათიდან წმინდა სულის ტაძრის თემიდან სოფელ სურსკო-ლიტოვსკიდან (ქ. დნეპრი) - პარიხი მდიდარი ისტორიისა და აქტიური კეთილდღეობის საქმიანობით, სადაც შენარჩუნებულია ბელორუსი მიგრანტების ტრადიციები.
ჩვენ აღარ ვიღებთ ახალ მასალებს ამ პროექტისთვის, მაგრამ ვინახავთ თითოეულ თქვენს წერილს, როგორც ფასდაუდებელ რწმენის მოწმობას.