კულტურის სამინისტრომ პეჩორის წმინდანები ტაძარი „დაიბრუნა“
პეჩორის ყველა მეუფის ლავრის ტაძრის კარზე გაჩნდა ქაღალდი, სადაც ნათქვამია, რომ კულტურის სამინისტრომ ეკლესია „დაიბრუნა“.
2023 წლის 25 აპრილს პეჩორის (ნიჟნიაია ლავრა) ყველა წმინდანის ეკლესიის კარზე გაჩნდა დოკუმენტი, სადაც ნათქვამია, რომ „25 აპრილის მე-7 აქტის თანახმად, ობიექტი დაბრუნდა ნაკრძალის სარგებლობაში. " ქაღალდის თავზე მოთავსებულია კულტურის სამინისტროს და ნაკრძალის ლოგოები. ასევე მითითებულია, რომ ვიზიტორებისთვის შესვლა უფასოა.
პეჩერსკის ყველა წმინდანის ეკლესიის შენობა აშენდა 1839 წელს. თავდაპირველად აქ სამონასტრო კელია იყო განთავსებული. 1872 წელს შენობის მეორე სართულზე გაიხსნა პეჩორის წმინდანების ეკლესია. 1924 წელს ბოლშევიკებმა ეკლესიას ეს შენობა მთელ ლავრასთან ერთად ჩამოართვეს. ტაძარი დაინგრა და მის ადგილას საბჭოთა ხელისუფლებამ საგამოფენო დარბაზი გახსნა.
2002 წელს, მონასტრის ძალისხმევით, პეჩორის ყველა ბერის სახელობის ეკლესია კვლავ აშენდა.
შეგახსენებთ, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე კულტურის სამინისტროს არც ერთ ქმედებას კიევ-პეჩორის ლავრის ტერიტორიაზე იურიდიული ძალა არ ექნება.