მოსკოვს დიდი ხნის წინ უნდა მიეცა უმე-ისთვის ავტოკეფალია, - კვიპროსელი იერარქი
მიტროპოლიტი ნეოფიტე მიიჩნევს, რომ პატრიარქ კირილს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიისთვის ავტოკეფალია დიდი ხნის წინ უნდა მიენიჭებინა.
მორფუსის მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ მჟკ-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უმე-ს ავტოკეფალიის სტატუსი დიდი ხნის წინ უნდა მიეღო. და ამაზე უნდა ემუშავათ როგორც მოსკოვში, ასევე კიევში.
„ყოველგვარი პატივისცემის ღირსმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ და თქვენმა სინოდმა რატომ არ მიმართა რუსეთის ეკლესიას ავტოკეფალიის თხოვნით, რატომ? და რატომ არ იფიქრა ამაზე მოსკოვის პატრიარქმა კირილმა? ჩვენ, მართლმადიდებელი ეპისკოპოსები, საკუთარ თავს ვუსვამთ ამ კითხვას“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ.
იგი თვლის, რომ ასეთი გადაწყვეტილების წინასწარ მიღებით, უმე-ს „ბევრი პრობლემის თავიდან აცილება შეეძლო“.
„თქვენი მართლმადიდებელი ეკლესია (უმე - რედ.) ასევე პასუხისმგებელია აქ. ჩემთვის არის მხოლოდ ერთი კიევის მართლმადიდებლური ეკლესია - ონუფრის ეკლესია. როდესაც ვამბობ სიტყვას "ეკლესია", ვგულისხმობ სწორედ ამ ეკლესიას. და, რა თქმა უნდა, მოსკოვის საპატრიარქოც არის დამნაშავე, რადგან ყველა სულიერმა წინამძღოლმა უნდა განჭვრიტოს სიტუაცია. ისე უნდა მართო, როგორც წმინდა იოანე ოქროპირმა თქვა. სამწუხაროდ, თქვენ არ განჭვრიტეთ, არც ერთი ნაბიჯი არ გადაგიდგათ წინასწარ. და ასე მივედით მიმდინარე ტრაგიკულ მოვლენებამდე“, - თვლის კვიპროსელი ეპისკოპოსი.
მისი თქმით, უმე-ს ავტოკეფალური სტატუსი დიდი ხნის წინ უნდა მიეღო: „შეიძლება თუ არა, რომ პატარა კვიპროსს 1600 წელია ავტოკეფალური ეკლესია ჰქონდეს და დიდ უკრაინას, რომელსაც მილიონობით მორწმუნე ჰყავს, არ იმსახურებს ავტოკეფალია?
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მორფუს მიტროპოლიტის თქმით, დღეს უკრაინაში სიმართლეს მიტროპოლიტი ონუფრი გამოხატავს.