დუმენკომ მეუ-ში «გადასვლების მასშტაბური ტალღა» დააანონსა
ეპიფანე წუხს, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მხარი არ დაუჭირა საზოგადოების წესდების ხელახალ რეგისტრაციას მეუ– ში, მაგრამ დაჰპირდა, რომ მალე მოხდება „გადასვლების“ ტალღა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან მეუ– ში „გადასვლის“ ახალი ფართომასშტაბიანი ტალღა იქნება, თქვა მეუ– ს ხელმძღვანელმა სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ DetectorUA– სთან ინტერვიუში.
ის წუხდა, რომ ახლა მხოლოდ გადასვლის ცალკეული შემთხვევებია და თქვა, რომ ეს გამოწვეულია იმით, რომ ხელისუფლებას არ სურს ხელი შეუწყოს მეუ წესდების ხელახალ რეგისტრაციას: "ძალიან ხშირად არ გვაქვს ადგილობრივი დახმარება, არ არის თუნდაც წესდების ხელახალი რეგისტრაციის სურვილი “.
დუმენკო აღშფოთებული იყო იმით, რომ კიევის რეგიონში, ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ, არც ერთი ქარტია არ იყო რეგისტრირებული. სერგეი პეტროვიჩმა თქვა, რომ ხელისუფლება ამას არანაირად არ ხსნის, მაგრამ "პოულობს რაიმე სახის სამართლებრივ მინიშნებას".
მან თქვა, რომ "ბევრი სამრევლო და მღვდელი" უმე– დან მოდის მასთან და ეუბნება, რომ მათ სურთ გადასვლა მეუ– ში, მაგრამ მათ ეშინიათ სირთულეების. ასევე, მეუ-ში გადასვლაზე გავლენას ახდენს უმე– ის ტაძრებზე შეტევების სურათი, რომელიც შექმნილია სპეციალურად იმისათვის, რომ შეაშინონ ისინი, ვისაც ,,გადასვლა’’ უნდა. ფაქტობრივად, არ ხდება დარბევა მეუ– ს მიერ, აღნიშნა დუმენკომ.