პოჩაევის ლავრას მმართველი: როცა წმ. ამფილოქეს კანონიზაცია მოხდა - შეპყრობილები ძრწოდნენ
პოჩაევის ლავრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა მჟკ-თან ინტერვიუში გვიამბო, თუ როგორ მოხდა წმინდა ამფილოქეს კანონიზაცია მონასტერში.
„1980-იან წლებში გაოგნებული ვიყავი, თუ როგორ მიჰქონდა ხალხს მიწა და ორმოები გაჩნდა. შემდეგ გავიგე, რომ ხალხი იკურნებოდა, რომ ამფილოქე ეხმარება ყველას, ვინც მის საფლავზე ლოცულობს. როცა ლავრას მმართველი გავხდი, დავიწყე იდეის შემუშავება, რომ ის წმინდანად შერაცხულიყო“, - თქვა ეპისკოპოსმა.
მისი თქმით, ერთ-ერთი განკურნებული მონასტერში სიბერემდე მოღვაწეობდა: „სასწაულები ბევრი იყო. ერთ-ერთი ასეთი სასწაული შეემთხვა ოლეგ ტელემანიუკს. ექიმებმა მშობლებს უთხრეს, კუბო მოემზადებინათ, რომ ის არ იცოცხლებდა და მალე მოკვდებოდა. მშობლებმა ბოლო იმედად მიიყვანეს ბერთან და თქვა, რომ განკურნავდა. ოლეგმა 90 წელი იცოცხლა და გამოჯანმრთელების შემდეგ მრავალი წელი მუშაობდა ჩვენთან მძღოლად“.
ლავრას მმართველმა თქვა, რომ უმე-ის მაშინდელი წინამძღვარი, მიტროპოლიტი ვლადიმერი, პოჩაევში ვიზიტის დროს წმინდანის საფლავს ეწვია და დაუკავშირდა იმ ადამიანებს, რომლებიც განიკურნენ. მალე მიტროპოლიტმა ოფიციალურად მიმართა წმინდა სინოდს კანონიზაციის მოთხოვნით და მისმა უნეტარესმა ვლადიმირმა დაუშვა უხრწნელი სიწმინდეების ამოსვენების დაწყება.
„ჩვენ ეს მოვახერხეთ, ამოვაბრძანეთ სიწმინდეები და მოხდა კანონიზების აქტი. ხოლო როცა წმინდანის ნეშტი გამოვაბრძანეთ საკურთხევლიდან და ვიმღერეთ ტროპარი, კონდაკი და განდიდება (მანამდე კი ეკლესია წყნარი და მლოცველი იყო), მაშინ დაიწყო შეპყრობილთა ღრიალი. მათ სადღესასწაულო ეპისკოპოსის გუნდი შეჰყვირა. მახსოვს მისი უნეტარესის ვლადიმერისა და ეპისკოპოსების რეაქცია - ისინი გაოცებულები იყვნენ ნანახით. ალბათ ზოგს იმ დრომდე ჰქონდა გარკვეული ეჭვი კანონიზაციასთან დაკავშირებით, იცით, როგორც ადამიანს აქვს ეჭვი სისუსტის გამო; ”და აი, სიწმინდის ნამდვილი ფაქტი!” - თქვა მიტროპოლიტმა და დასძინა, რომ შეპყრობილთა ღრიალი მხოლოდ მაშინ ჩაქრა, როდესაც ისინი მღეროდნენ მამაო ჩვენო.
"და წირვის შემდეგ, როდესაც ყველა უკვე წავიდა, ცაში ღრუბლებიდან სამი ჯვარი გამოჩნდა", - თქვა გუბერნატორმა.
ადრე მართლმადიდებელ ებრაელთა კავშირმა დაწერა, რომ შევჩუკის თქმით, „პოჩაივის ლავრის დემომოსკოვიზაციის შემდეგ ხელისუფლებამ უნდა დაიმახსოვროს“ მისი სტრუქტურა.