ბერძენი ღვთისმეტყველი: ომმა დაამტკიცა, რომ მოსკოვი ხელს არ უშლის თემებს მეუ-ში გადავიდნენ
პრესვიტერმა ანასტასიოს გოცოლუპოსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის მტრების ყველა არგუმენტი იმის შესახებ, რომ მისი თემები არ გადადიან მეუ-ში მოსკოვის გავლენის გამო, ომმა გააბათილა.
ბერძენი კანონისტი, თეოლოგი და მწერალი, მღვდელი ანასტასიოს გოცოპულოსი, უმე-რმე-ის კავშირების სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ექსპერტის მიმოხილვისას, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სახელმწიფო და ეპიფანე დუმენკო მოელოდნენ, რომ ომის გამო, საეკლესიო თემები დაიწყებდნენ მასობრივ მოქცევას მეუ-ში, თუმცა ასე არ მოხდა.
2019 წელს ტომოსის მიღების დროზე კომენტირებისას მღვდელმა აღნიშნა, რომ მეუ-ს შექმნის ინიციატორები უკვე მაშინ წააწყდნენ თავიანთი პროექტის წარუმატებლობას. მაგრამ სინანულის ნაცვლად, მათ „დაიწყეს უმოწყალო ომი კანონიკური ეკლესიის წინააღმდეგ ეკლესიების მიტაცებით, მრევლის ძალადობრივი განდევნით, ბანდიტიზმით და სახელმწიფო სამსახურების და ნახევრადსახელმწიფოებრივი ჯგუფების მიერ სასულიერო პირებისა და მართლმადიდებლების წინააღმდეგ ბრძოლით, რაშიც ჩვენ ვხვდებით მხოლოდ ათეიზმში."
„2022 წლის თებერვალში, მას შემდეგ რაც რუსეთმა უკრაინას ომი გამოუცხადა, „ავტოკეფალიის ტომოსის“ ავტორებსა და მომხრეებს სჯეროდათ, რომ მათი პრობლემა მოგვარდებოდა, ახლა კი ეპისკოპოსებს, სასულიერო პირებს და მორწმუნეებს, რომლებიც დარჩნენ კანონიკური ეკლესიის და მიტროპოლიტი ონოფრეს ერთგული, გადავლენ დუმენკოს სტრუქტურაში. საბოლოოდ, ავტოკეფალური ეკლესიის ეკლესიები მორწმუნეებით აივსებოდა! მაგრამ ამაოდ... კიდევ ერთხელ არ ახდა მათი წინასწარმეტყველება და სურვილები!“ - წერს ბერძენი ღვთისმეტყველი.
მან აღნიშნა, რომ „მათ ასევე ამოიწურა ყველა არგუმენტი, რომლითაც ცდილობდნენ აეხსნათ უკრაინელი ხალხის აბსოლუტური უმრავლესობის (სასულიერო და საერო) პოზიცია, დარჩეს თავიანთ ტრადიციაში, მამათა ეკლესიაში. კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესია!”
„ახლა მითითება არგუმენტზე, რომ მოსკოვი ახორციელებს ზეწოლას, გავლენას ახდენს და... აფინანსებს ათასობით სასულიერო პირს და მილიონობით მორწმუნეს, რათა ისინი არ შეუერთდნენ ეპიფანეს, არამედ დარჩნენ, მიუხედავად არსებული დევნისა, კანონიკურ ეკლესიაში, აჩვენებს, რომ „ეს არგუმენტი ყველაზე მცირე სულელურია...“ - წერს მღვდელი.
ამიტომ, როგორც ის აღნიშნავს, „კიდევ უფრო გაძლიერდა მრავალი ეპისკოპოსის, მღვდლისა და მორწმუნის დევნა, პატიმრობა, ძალადობა და შევიწროება. სამრევლო ეკლესიების ჩამორთმევა გაგრძელდა ლომის, უროს, ხერხის, ცრემლსადენი გაზის და სროლის ქვეშაც კი“.
„და შედეგი მაინც არ არის! მორწმუნეები შორდებიან ეპიფანეს და მის სტრუქტურას. საბოლოოდ, ზელენსკის მთავრობა, ავტოკეფალური ეკლესიის სტრუქტურის მხარდაჭერით და თვით ეპიფანესთან ერთად, გაჰყვა საბჭოთა ათეისტური რეჟიმის კვალდაკვალ და სურდა კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტი ონოფრეს უკანონოდ გამოცხადება, რომელსაც თოთხმეტივე მართლმადიდებლური ეკლესია აღიარებს“, - აღნიშნა თეოლოგმა.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ პრესვიტერ ანასტასიოს გოცოპულოსის თქმით, ზელენსკის მთავრობა ცდილობს უმე-ის კანონიერად გამოცხადებას.